Τεράστιο διπλό και όλα τούμπα!

Παφιακός-Ανόρθωση 2-3 (19 – 25, 25 – 19, 25 – 23, 20 – 25, 13 – 15)

Σε έβδομο παιχνίδι «Τελικό» της σειράς που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου 2020 στο «Θεμιστόκλειο» θα κριθεί η δεύτερη ομάδα των Τελικών των πλέϊ –οφς που θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια. Η Ανόρθωση έκανε το break τη Δευτέρα, κερδίζοντας μετά από εντυπωσιακό ντέρμπι τον Green Air Παφιακό στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» με 2-3 και ισοφάρισε 3-3 τις νίκες. Πλέον επανέκτησε το προβάδισμα έδρας στο πιο κρίσιμο αγώνα της σειράς. Ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 2-1, αλλά δεν τέλειωσε τον αγώνα και πλέον πάει στη Λεμεσό για να πάρει εκεί την πρόκριση.

Μετά το αρχικό 05-05 στο πρώτο σετ ο Green Air Παφιακός έκανε σερί 05-01 και προηγήθηκε 10-06 στο πρώτο σετ με τον κόουτς Κ. Χριστοφιδέλη να καλεί σε τάϊμ –άουτ. H ομάδα της Πάφου διατήρησε το πάνω χέρι 11-07, αλλά η Ανόρθωση μείωσε 12-10 και αργότερα 13-12. Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη και είχε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα 16-14 στα μέσα του σετ. H Ανόρθωση πίεζε την ομάδα της Πάφου και διεκδικούσε το σετ ενώ προηγήθηκε με σερί 00-03 16-17. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε ψυχολογία και ξέφυγε με τέσσερεις πόντους 16-20 αναγκάζοντας τον Θ. Στράντζαλη να πάρει τάϊμ – άουτ.

Ο Green Air Παφιακός επιχείρησε να μπει ξανά στο σετ 18-20, αλλά η Ανόρθωση διατηρούσε τα ηνία 19-22. Η Ανόρθωση διαχειρίστηκε άριστα το σετ κερδίζοντας 19-25 σε 29’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες άρχισαν στο ίδιο μοτίβο όπως στο πρώτο, αφού ήταν πολύ κοντά στο σκορ 05 -04 ο Green Air Παφιακός. Η ομάδα του Θ. Στράντζαλη βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με 3 πόντους 08-05 και αμέσως – αμέσως με οκτώ 13-05 παρά το τάϊμ –άουτ που πήρε ο προπονητής της Ανόρθωσης.

Η ομάδα της Πάφου ήταν αποφασισμένη στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +7 14-08. Η Ανόρθωση έμεινε πίσω, αλλά προσπάθησε να μειώσει αλλά οι παίκτες του Θ. Στράντζαλη κρατούσαν 16-10. Η ομάδα της Πάφου διατηρούσε σταθερά το +6 20-14 και 21-15. Ο κ. Χριστοφιδέλης άλλαξε τον πασαδόρο του βάζοντας στιν αγώνα τον Παναγιώτη Χρυσοστόμου, αλλά ο Green Αir Παφιακός ήταν αρκετά καλός και κράτησε την πρωτοπορία κερδίζοντας 25-19 σε 27’. Το μεγάλο ντέρμπι ήταν πλέον ισόπαλο 1-1 σετ.

Το καθοριστικό τρίτο σετ άρχισε με τον Green Αir Παφιακό να προηγείται 05-03 και τον Κώστα Χριστοφιδέλη να καλεί σε τάϊμ – άουτ για να μην του ξεφύγει το σετ. Τα δεδομένα διατηρήθηκαν με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στα αρχικά στάδια κοντά στο σκορ με τον Green Air Παφιακό να βρίσκεται ένα πόντο μπροστά 08-07 σε ένα σετ που έδειχνε πολύ ανταγωνιστικό.

Οι «γαλάζιοι» της Πάφου προσπαθούσε να ξεφύγει, αλλά η Ανόρθωση μείωνε 10-09 και 11-10 με τον αγώνα να συνεχίζει να «κρέμεται από μια κλωστή» αφού η «Μεγάλη Κυρία» το έφερε στην απόλυτη ισορροπία 13-13, και ακολούθως το «γύρισε» 13-15. Το σετ ήταν πάρα πολύ κλειστό με τον Green Air Παφιακό να ισοφαρίζει 16-16.

Ωστόσο, η Ανόρθωση προηγήθηκε ξανά 16-18, ενώ το σκορ διαμορφώθηκε σε 19-20, ενώ ο Green Air Παφιακός πήρε ξανά το προβάδισμα 22-20 σε ένα πολύ κλειστό σετ. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +2 23-21, αλλά η Ανόρθωση μείωσε ξανά 23-22. Το σετ στα τελικά στάδια πήγαινε πόντο – πόντο 24-23 ο Green Αir Παφιακός με τον κ. Στράντζαλη ψάχνοντας τον τελευταίο πόντο να καλεί σε τάϊμ –άουτ. Τελικά, σε ένα σετ «μαραθώνιο» 36΄’ η ομάδα της Πάφου κερδίζει 25-23 και προηγείται με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση προηγήθηκε 01-02, «παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο», αλλά ο Green Air Παφιακός ισοφάρισε 04-04 και προηγήθηκε 06-05. Η Ανόρθωση κατάφερε εκ νέου να προηγηθεί 06-08, αλλά ο Green Air Παφιακός μείωσε ξανά 08-09. Ο αγώνας συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, αλλά η Ανόρθωση έβρισκε τον τρόπο να εξασφαλίζει πόντους και να προηγείται και τον Green Air Παφιακό από την άλλη να ισοφαρίζει 12-12. Ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 13-12, αλλά η Ανόρθωση με ένα μικρό σερί έκανε το 13-15. Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη, ξέφυγε 14-18 και έδειχνε ικανή να κρατήσει και να κερδίσει το σετ.

Η ομάδα της Αμμοχώστου προηγήθηκε 16-21 σε καθοριστικό σημείο, αλλά με σερί 03-00 οι Παφίτες μείωσαν 19-21 με τον κ. Χριστοφιδέλη να καλεί σε τάϊμ –άουτ. Ο Green Air Παφιακός μείωσε και στον πόντο 20-21, αλλά η Ανόρθωση ξέφυγε 20-24 και κέρδισε 20-25 σε 32’ ισοφαρίζοντας σε 2-2. Τα πάντα θα κρίνονταν στο τάϊ – μπρέϊκ. Στα τελικά στάδια του σετ ο κόουτς του Green Αir Παφιακού Θ. Στράντζαλης απέσυρε τον Caetano χρησιμοποιώντας τον Οδυσσέα Σαββίδη.

Η Ανόρθωση πήρε τον πρώτο πόντο ψυχολογίας στο τάϊ – μπρέϊκ 0-1, ενώ παγίωσε το ψυχολογικό προβάδισμα 01-03. Ο Green Air Παφιακός όμως ισοφάρισε στο σκορ 04-04, αλλά η Ανόρθωση με δυο πόντους προηγήθηκε 04-06 για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Green Air Παφιακός 06-06.

Στην αλλαγή του τερέν η Ανόρθωση είχε το προβάδισμα 06-08, αλλά η Ανόρθωση διατηρούσε έστω με βραχεία κεφαλή το προβάδισμα 08-09. Η «Μεγάλη Κυρία» με δυο σερί πόντους αύξησε 08-11 και ανάγκασε τον κ. Στράντζαλη να πάρει τάϊμ – άουτ ώστε η ομάδα του να διεκδικήσει το σετ. Η Ανόρθωση ξέφυγε 09-13 και έδειχνε ικανή για το break. Tελικά, σε 21’ η Ανόρθωση κέρδισε 13-15 «έσπασε» την έδρα του Green Air Παφιακού, κέρδισε 2-3 και έστειλε τη σειρά σε «Τελικό».

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Oικονομίδης, Caetano, Miranda, Ανδρέου, Verissimo, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σαββίδης.

ANΟΡΘΩΣΗ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Haapakoski, Torres, Knezevic, Σαββίδης, Romanutti, Strukarevic – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Π. Χρυσοστόμου.