Εύκολη νίκη επί του ΑΠΟΕΛ η Ανόρθωση

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα της Αμμοχώστου

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α' Κατηγορίας Ανδρών. Την Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2021 η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 3-0 σετ (25-21, 25-20, 25-23) σε 86’ και πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της. Οι «γαλαζοκίτρινοι» από την άλλη γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους παρά την πολύ καλή προσπάθειά τους.

Η Ανόρθωση άρχισε καλύτερα το ντέρμπι και πήρε το προβάδισμα που έφθασε τα όρια του νταμπλ-σκορ 12-6. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε παροδικά 16-11, αλλά η Ανόρθωσις ξέφυγε εκ νέου 22-16 και παρά την προσπάθεια των «γαλαζοκιτρίνων» κέρδισε 25-21 σε 28’ κάνοντας το 1-0 για τη «Μεγάλη Κυρία».

Η Ανόρθωση ήταν καλύτερη και στα αρχικά στάδια του δεύτερου σετ 7-3, ενώ διατηρούσε τα ηνία με 13-8 αναγκάζοντας τον κόουτς Π. Κωνσταντίνου να καλέσει τάιμ άουτ. Η Ανόρθωση βρέθηκε κοντά στο σετ με το υπέρ της 20-13, αλλά με σερί 0-4 το ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 20-17, όμως η Ανόρθωση έκλεισε το σετ κερδίζοντας 25-20 σε 27’.

Στο τρίτο σετ το ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα συνεχώς έστω με βραχεία κεφαλή, αλλά η Ανόρθωσις σε κομβικό σημείο βρέθηκε στην πρωτοπορία 17-16, αλλά το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε 21-21. Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι η Ανόρθωσις επιβλήθηκε με 25-23 σε 31’ κερδίζοντας με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Bjelica, Pepic, Ηalanda, Α. Χρυσοστόμου, Knezevic, Δημητρίου. Λίμπερο: Πλατρίτης. Αλλαγές: Πρωτοψάλτης, Χριστοφόρου

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Jansons, Vanags, Αντωνιάδης, Στρουγκάρεβιτς, Σκορδής, Romanutti. Λίμπερο: Παντελή. Αλλαγές: Παναγιωτίδης.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ: Τελευταία Ενημέρωση