Ανόρθωση: Επική ανατροπή και τελικός!

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ

Η Ανόρθωση πήρε το εισιτήριο για τους μεγάλους Τελικούς των πλέϊ –οφς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η «Μεγάλη Κυρία» με ανατροπή αφού βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ, γύρισε όλα τα δεδομένα, κέρδισε τρία συνεχόμενα σετ και τον αγώνα με τον Green Air Παφιακό με 3-2 σετ και θα διεκδικήσει τον τίτλο του 2019-2020. Ο Green Air Παφιακός μετά από τέσσερα χρόνια έμεινε εκτός Τελικών.

Η σειρά που άρχισε από τις 14 Φεβρουαρίου ήταν συγκλονιστική με ανατροπές, χαμένα πλεονεκτήματα και αγωνία μέχρι τον τελευταίο πόντο του 7ου παιχνιδιού, πέμπτου ημιτελικού. Ο Green Air Παφιακός σε τρεις διαφορετικούς ημιτελικούς βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει και αποκλείστηκε.

Η Ανόρθωση θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας (χάνει 0-2 νίκες) την Ομόνοια για τον τίτλο, ενώ ο Green Air Παφιακός θα περιοριστεί στη διεκδίκηση της 3ης θέσης με την N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα. Ομόνοια και Ανόρθωση θα συγκρουστούν και στα προημιτελικά Κυπέλλου σε δυο αγώνες που μεσολαβούν πριν τους Τελικούς.

Συγκλονιστικό το πρώτο σετ του «τελικού» με την Ανόρθωση με την ώθηση της έδρας να ξεφεύγει προοδευτικά 17-12. Ο Green Air Παφιακός μετά το τάϊμ – άουτ του κόουτς Θ. Στράντζαλη αρχικά να ισοφαρίζει 20-20 και να ανατρέπει το σκορ 20-24. Η Ανόρθωση μείωσε στον πόντο 23-24, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πόντο που ήθελαν κερδίζοντας το πρώτο σετ 23-25 σε 35’ ανοίγοντας το σκορ.

Η ομάδα του Στράντζαλη έμοιαζε καλύτερη στο δεύτερο σετ όταν προηγήθηκε 06-10. Ωστόσο, η Ανόρθωση αντεπιτέθηκε και μείωσε 15-16. Το σετ εξακολούθησε να είναι αμφίρροπο αλλά οι «γαλάζιοι» της Πάφου επικράτησαν 22-25 σε 31’ εξασφαλίζοντας το σετ και το γερό προβάδισμα 0-2 σετ.

Η Ανόρθωση δεν είχε άλλη επιλογή παρά να τα δώσει όλα στο τρίτο σετ. Η «Μεγάλη Κυρία» μετά το αρχικό 05-05 πήρε διαφορά πέντε πόντων 10-05 δείχνοντας ότι δεν ήταν πρόθυμη να παραδώσει τα όπλα. Ο Green Air Παφιακός σταδιακά πίεσε, αλλά η Ανόρθωση κράτησε κερδίζοντας το καθοριστικό σετ 25-22 σε 32’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 σετ μένοντας στο κυνήγι των τελικών.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο σετ στα αρχικά στάδια αφού οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες. Η Ανόρθωση όμως βρήκε τις λύσεις και προσπέρασε 08-05 κρατώντας τα ηνία 10-07. Η «Μεγάλη Κυρία» είχε σταθερά το προβάδισμα και βρέθηκε στο +5 15-10. Η ομάδα του Χριστοφιδέλη δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της στο κρίσιμο σετ και αύξησε το προβάδισμά της σε επτά πόντους 23-16 σε ένα σημείο που κατέστη φαβορί για το σετ και την ισοφάριση. Στο σημείο αυτό ο κόουτς Στράντζαλης απέσυρε τον A. Μiranda και πέρασε για τις τελευταίες φάσεις τον Οδυσσέα Σαββίδη. Η Ανόρθωση κέρδισε το σετ 25-16 σε 34’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 2-2 οδηγώντας το σετ σε τάϊ – μπρέικ.

Στο τάϊ – μπρέικ η Ανόρθωση μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη. Μετά τις πρώτες φάσεις η ομάδα του κόουτς Κ. Χριστοφιδέλη ανέβασε στροφές και πήγε με σαφές προβάδισμα 08-04 στην αλλαγή τερέν. Η Ανόρθωση συνέχισε σε υψηλό τέμπο αφού βρέθηκε στο 12-06. Ο Green Air Παφιακός έκανε απέλπιδα προσπάθεια για να πάει στους Τελικούς μειώνοντας σε 13-10, αλλά η Ανόρθωση κρατούσε γερά την πρόκριση 14-10 για να κερδίσει 15-10 σε 20’ να κερδίσει 3-2 και να πάρει την πρόκριση στους τελικούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Romanutti, Σαββίδης, Torres, Κnezevic, Ηaapakoski, Strukarevic – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Λίμπερο: Πρωτοψάλτης, Κοντός.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Miranda, Caetano, Παφίτης, Ανδρέου, Verissimo, Οικονομίδης –Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σαββίδης

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ: Τελευταία Ενημέρωση