Νίκη για την Ανόρθωση στο βαρωσιώτικο ντέρμπι!

«Άλωσε» την Πάφο η Αναγέννηση Δερύνειας

Σπουδαία νίκη για την Αναγέννηση Δερύνειας στην Πάφο επί του τοπικού Παφιακού για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος πετόσφαιρας ανδρών. Νίκη και για την Ανόρθωση στο βαρωσιώτικο ντέρμπι επί της Νέας Σαλαμίνας.

Αναλυτικά:

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. 1-3(24-26, 26-28, 25-19, 22-25)

Σπουδαία απόδραση πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Μέσα στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» κέρδισε τον Green Air Παφιακό με 1-3 σετ και έβαλε υποθήκη για τα πολύ ψηλά. Ο Green Air Παφιακός έχασε για δεύτερη φορά στην Πάφο και απομακρύνθηκε από την κορυφή στην επανεμφάνιση του Άκη Ασπιώτη με τα «γαλάζια».

Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο πρώτο σετ αφού εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία. Η Αναγέννηση κατάφερε να ξεφύγει 14-16. Η Παφιακή ομάδα προηγήθηκε 23-22, αλλά τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να κερδίζει 24-26 σε 30’ και να κερδίζει 0-1 σετ.

Ο Green Αir Παφιακός ήταν καλύτερος στο δεύτερο σετ και είχε πάντοτε το πάνω χέρι (09-04, 16-11. Η Αναγέννηση μείωσε στο -3 21-18 και με αντεπίθεση διαρκείας κέρδισε στους έξτρα πόντους 26-28 και έγραψε το 0-2 σετ.

Μη έχοντας άλλη επιλογή ο Green Air Παφιακός ήταν πιο αποφασιστικός στο τρίτο σετ. Βελτίωσε την απόδοσή του και δημιούργησε σημαντικες διαφορές 14-09, 19-13, ενώ στο 22-17 προχώρησε σε αλλαγές αντικαθιστώντας Αποστόλου, Antonic και Καραγιάννη με τους Βερεή, Κούρμουζο και Χρυσοστόμου. Η παφιακή ομάδα πήρε το σετ με 25-19 και μείωσε σε 1-2 σετ.

Η Αναγέννηση φάνηκε να μπαόνει καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 02-05 και διατηρούσε το πάνω χέρι 07-09. Ο Green Air Παφιακός παρά το ότι απέσυρε τον βασικό πασαδόρο του Άνθιμο Οικονομίδη προηγήθηκε 14-13 σε καθοριστικό σημείο. Το σετ είχε φοβερή πλοκή με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο 19-19, ενώ η Αναγέννηση κατάφερε να πάρει ψυχολογικό προβάδισμα με το 20-22. Οι «πράσινοι» άντεξαν, κέρδισαν με 22-25 σε 27’ και απέδρασαν με το διπλό από την Πάφο.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Oικονομίδης, Γιαννάκος, Ασπιώτης, Petty, Παφίτης, Ζηκάκης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σαββίδης, Ανδρέου, Τσαγγαρίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ):Costa, Ιακώβου, Αποστόλου, Τόφια,Καραγιάννης, Antonic – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Κούρμουζος, Χρυσοστόμου, Βερεϊς.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – AΝΟΡΘΩΣΙΣ 2-3 (19-25, 16-25, 26-24, 25-20, 13-15)

Ντέρμπι από τα παλιά έγινε στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» όπου φιλοξένησε το βαρωσιώτικο ντέρμπι N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα – Ανορθώσεως στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε με 2-3 σετ όμως έχασε δυο πολύτιμους βαθμούς.

Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έκανε τη «μίνι» ανατροπή αφού έχανε 0-2, ισοφάρισε σε 2-2 αλλά μετά από ένα ανταγωνιστικό πέμπτο σετ έχασε με 13-15. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ένα βαθμό στην προσπάθειά τους για την πεντάδα.

Η Ανόρθωσις επιβλήθηκε στα αρχικά στάδια του πρώτου σετ και ξέφυγε με 07-14. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να μείνει στο σετ, μείωσε αλλά η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε 19-25 σε και άνοιξε το σκορ.

H N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε στο δεύτερο σετ έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 08-10 αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε και ανέβασε τη διαφορά στο +8 12-20 για να κερδίσει 16-25 σε 24’. Το 0-2 στο βαρωσιώτικο ντέρμπι ήταν γεγονός.

Όπως και στο δεύτερο σετ, έτσι και στο τρίτο η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα διεκδίκησε το σετ και ήταν κοντά στην Ανόρθωση 12-13. Το βαρωσιώτικο είχε έντονη οσμή ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 20-20. Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τους «ερυθρόλευκους» να κερδίζουν 26-24 σε 29’ και να μένουν ζωντανοί μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Με τη μείωση του σκορ οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτεροι στο τέταρτο σετ και είχαν το σταθερό προβάδισμα. Η ομάδα του Κ.Αδάμου διαμόρφωσε το + 6 17-11. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη μείωσε στο -3 18-15. Η N. Papas Group Νέα Σαλαμίνα έλεγξε το σετ,αυξάνοντας τη διαφορά αφού ο φωτεινός πίνακας έγραψε 23-17. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 25-20 σε 28’ ισοφαρίζοντας σε 2-2 ένα ντέρμπι που έχανε 0-2 σετ.

Η Ανόρθωσις βρέθηκε στο +2 03-05. Το σετ διατήρησε το ενδιαφέρον του μέχρι το τέλος αλλά η Ανόρθωσις κατάφερε να κερδίσει με 13-15 σε 18’ κερδίζοντας με 2-3 σετ.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ):Χρυσοστόμου Α., Χρυσοστόμου Γ. Χατζηβασίλη, Logunov, Νomistru, Παναγιωτίδης – Λίμπερο 1: Βαρνάβα. – Αλλαγές: Νικολάου, Lucovic.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Torres, Knezevic, Perreira, Σαββίδης,Ευσταθίου, Χριστοφή – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός – Αλλαγές: Χρυσοστόμου.

OΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2 (22-25, 25-15, 25-23, 17-25, 16-14)

Ήθελαν και οι δυο ομάδες το τρίποντο, αλλά τελικά μοιράστηκαν … τους βαθμούς. Σε ένα από τους πιο ενδιαφέροντες αγώνες της 15ης αγωνιστικής η Ολυμπιάς Φρενάρους κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ στην Κλειστή Αίθουσα «Φώτη Πίττα» στο Λύκειο Φρενάρους. Με τη δίποντη νίκη η Ολυμπιάς ανέβηκε στην 7η θέση.

Η ΑΕ Καραβά πήρε ένα βαθμό όμως παραμένει στον πυθμένα. Οι επόμενες αγωνιστικές θα κρίνουν την κατάταξη των δυο ομάδων και οι αγώνες τους με το ΑΠΟΕΛ θα είναι καθοριστικοί.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος με την ΑΕ Καραβά να επικρατεί 22-25 και να προηγείται με 0-1 σετ σε 29’

Η Ολυμπιάς ήταν καλύτερη στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε 05-01 και ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους 18-11 για να ισοφαρίσει σε 1-1 κερδίζοντας το σετ με 25-15 σε 22’.

Η ομάδα του Φρενάρους άρχισε καλύτερα το τρίτο σετ αφού προηγήθηκε 05-01 και διατήρησε τη διαφορά 12-07.Σταδιακά, η προσφυγική ομάδα μείωσε αλλά η Ολυμπιάς κράτησε κερδίζοντας με 25-23 σε 29’ ανατρέποντας το σκορ.

Το τέταρτο σετ η ΑΕ Καραβά έκανε ιδανικό ξεκίνημα όταν προηγήθηκε 03-07. Η ομάδα του Φρενάρους επιχείρησε να κάνει την αντεπίθεσή της και μείωσε στο -3 10-13, αλλά η ΑΕ Καραβά διατηρούσε την πρωτοπορία 10-15 και 15-21 για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 2-2 αφού κέρδισε 17-25 σε 22’.

Στο τάϊ – μπρέικ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 03-03. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία με την Ολυμπιάς να προηγείται 14-13 αλλά να μην τελειώνει το σετ. Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με τους «κοκκινόμαυρους» να κερδίζουν 16-14 σε 21’ κερδίζοντας με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Αδάμου, Allen, Πέτρου, Payan, Παπέττας, Bασιλείου – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Πρωτοπαπάς – Αλλαγές: Σαράντης.

AE KΑΡΑΒΑ(Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Rodolfo, Herrera, Καρακατσάνης, Μοσχοβάκης, Φιλιοκράτους,Χατζηδαμιανού – Λίμπερο: Αντωνίου.- Αλλαγές: Αχιλλέως.