Σπουδαία νίκη η Αναγέννηση, λύγισε την Ομόνοια!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.- ΟΜΟΝΟΙΑ 3-2 (25-22, 25-14, 17-25, 23-25, 15-10)

Η παρουσία του νεαποκτηθέντα Nikita Shvalev έδωσε άλλη δυναμική στην Αναγέννηση Δερύνειας που την Παρασκευή στο φινάλε του Α’ Γύρου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε την σούπερ πρωταθλήτρια 2019 Ομόνοια με 3-2 σετ. Το παιχνίδι διάρκειας 142’ πρόσφερε τα πάντα με την Αναγέννηση να προηγείται 2-0 και την Ομόνοια να ισοφαρίζει 2-2. Στο πέμπτο σετ η Αναγέννηση είχε τα ηνία κερδίζοντας το σημαντικό δίποντο. Οι «πράσινοι» του Σάββα Σάββα που δέχθηκαν τη δεύτερη ήττα τους μαστίζονται από τραυματισμούς, ενώ ο Νικόλας Ελευθερίου δεν μπορούσε να βοηθήσει καθόλου.

H Aναγέννηση με τον νεαποκτηθέντα Ρώσο NShvalev στην εξάδα ξάφνιασε την Ομόνοια και προηγήθηκε 10-06. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και μείωσε 16-13. Ο αγώνας είχε μεγάλο ενδιαφέρον με την Αναγέννηση να έχει το πάνω χέρι αλλά την Ομόνοια να ισοφαρίζει 22-22. Η Αναγέννηση πήρε ξανά τον έλεγχο και κέρδισε το σετ 25-22 σε 30’.

Η ομάδα της Δερύνειας μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο σετ και το ταμπλό του Γηπέδου της ακριτικής κωμόπολης έδειξε 07-05 για την ομάδα με τον «πράσινο ήλιο». Η Αναγέννηση ήταν εντυπωσιακή και με σερί 07-00 βρέθηκε στο +9 14-05 αναγκάζοντας τον Σάββα Σάββα να καλέσει επειγόντως τάϊμ – άουτ. Η Ομόνοια επιχείρησε να δώσει άλλο ρυθμό στον αγώνα μειώνοντας 16-10 σαν ένα μικρό πρώτο δείγμα αντίδρασης. Η Αναγέννηση όμως είχε πάρα πολλές λύσεις ξέφυγε 24-14 για να κερδίσει 25-14 σε 24’ να προηγηθεί 2-0 σετ και να βάλει αφόρητη πίεση στο μεγάλο της αντίπαλο.

Η Ομόνοια δεν είχε άλλη επιλογή. Για να μείνει στον αγώνα έπρεπε να πάρει το τρίτο σετ. Ωστόσο, η Αναγέννηση δεν είχε σκοπό να την αφήσει γι’αυτό προηγήθηκε 05-02 με την Ομόνοια να δείχνει «σφιγμό» και να προηγείται 10-11. Με την πάροδο του χρόνου η Ομόνοια έπαιξε σαν Ομόνοια και εξασφάλισε σημαντική διαφορά 15-20. Οι «πράσινοι» κέρδισαν 17-25 σε 24’ και έμειναν ζωντανοί μειώνοντας σε 1-2.

Πολύ καλό ήταν το τέταρτο σετ με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν. Η Ομόνοια με την εμπειρία της προηγήθηκε 16-20 δείχνοντας να επιστρέφει για τα καλά και να είναι κοντά στην ισοφάριση του αγώνα. Οι «τριφυλλοφόροι» έφθασαν πολύ κοντά στο 2-2 με  την Αναγέννηση να επιχειρεί μια τελευταία προσπάθεια για τη νίκη και το τρίποντο αφού δεν τα παράτησε ποτέ.  Η Ομόνοια κέρδισε ένα εξαιρετικό σετ διάρκειας 32’ 23-25 και οδήγησε τον αγώνα στο τάϊ – μπρέικ.

Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ η Αναγέννηση παρά την ισοφάριση που δέχθηκε, μπήκε πάρα πολύ καλά και ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ. Η ομάδα του Μέλκα προηγήθηκε 10-06, ενώ το 12-07 έστειλε τους παίκτες του Σάββα Σάββα στον πάγκο για τελευταίες οδηγίες για να διατηρηθούν οι ελπίδες νίκης.   Η Ομόνοια έκανε την αντεπίθεσή της πήρε δυο πόντους 14-10 που άγχωσαν τον κ. Μέλκα που κάλεσε το δικό του τάϊμ – άουτ και η ομάδα του πήρε το χρυσό πόντο που ήθελε 15-10 μαζί με  τη σπουδαία νίκη έστω με 3-2 σε 32’.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ):GarchetTondorovicFellahoglu, Τόφια, Αποστόλου, Shvalev – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Ιακώβου.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Α. Πετρακκίδης, Ruiz, Σ. Πετρακκίδης, Reinaldo, ΑlvesAλεξίου – Λίμπερο:Πλατρίτης – Αλλαγές: Προδρόμου.