«Μπλόκο» στη Δερύνεια

ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-1 (26-24, 26-24, 11-25, 25-21)

Δικαίωμα στο όνειρο της τετράδας απέκτησε την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2020 στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών η Αναγέννηση Δερύνειας. Οι «πράσινοι» του Γιόβαν Μέλκα υπέταξαν στο Κλειστό της Δερύνειας του Green Air Παφιακού με 3-1 σετ. Με τη νίκη οι Δερυνειώτες βρέθηκαν δυο πόντους πίσω από την 3η Ανόρθωση ενώ ξέφυγαν από το ΑΠΠΕΛ. Με την ήττα του ο Green Air Παφιακός που άρεσε κυρίως στο τρίτο σετ, ενώ έχασε δυο σετ στους έξτρα πόντους, πιθανότατα πλέον δεν μπορεί να ελπίζει στην πρωτιά.

Εξαιρετικό ήταν το πρώτο σετ στη Δερύνεια. Η Αναγέννηση έλεγχε το σετ και προσπέρασε 17-13. Ο Green Air Παφιακός όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη. Με ανατροπή έφερε το 20-15 σε βάρος του στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να κερδίζει 26-24 σε 31’ και να σώζει το σετ.

To δεύτερο σετ στη Δερύνεια έκοβε την ανάσα. Οι δυο ομάδες ήταν ισοδύναμες και από τη στιγμή που η Αναγέννηση δεν διατήρησε το υπέρ της 04-02 οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ή ισόπαλες.  Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε μέχρι τέλους με τον Green Air Παφιακό να προηγείται 21-22. Η Αναγέννησηβ ισοφάρισε 23-23 και όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να επικρατεί με πείσμα εκ νέου 26-24 σε 29’ και να γράφει το 2-0 σετ.

Μετά το 06-09 ο Green Air Παφιακός ανέβασε πολύ την απόδοσή του με στόχο να μείνει ζωντανός στον αγώνα. Χαρακτηριστικά,  οι Παφίτες ξέφυγαν 09-15 για να επικρατήσουν σε ένα σετ που τους άνηκε ολοκληρωτικά με 11-25 σε 23’ και να μειώνουν σε 2-1 σετ.

Μετά από ένα διάλειμμα ενός σετ το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσσαν να επιβληθούν με την ισοπαλία να κυριαρχεί. Η Αναγέννηση πήρε αυτό που ήθελε κερδίζοντας με 25-21 σε 28’ και τον αγώνα με μεγάλο τρίποντο 3-1 σε 121’.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(Γ. ΜΕΛΚΑ): Shvalev, Αποστόλου, FelahogluKαραγιάννης, ΤodorovicGarchet – Λίμπερο: Παπαϊωάννου. – Αλλαγές: Σιόκουρος, Τόφια

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Α. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Oικονομίδης, Verissimo, Παφίτης, Ανδρέου, Caetano, Μiranda – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σκορδής.