Επιβλητικός Παναθηναϊκός νίκησε ξανά την Σπαρτάκ Μιγιάβα και συνεχίζει στο Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του κόντρα στην Σπαρτάκ Μιγιάβα και προκρίθηκε

Πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του φετινού Challenge Cup πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με άνεση και στο ΟΑΚΑ (3-1 σετ) της σλοβάκικης Σπαρτάκ Μιγιάβα!

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση και έδειξε τη διαφορά ποιότητας που έχει από την αντίπαλό της, παίρνοντας χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες τα δύο σετ που χρειαζόταν για να πάρει και την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ενώ η πρόκριση είχε κριθεί και μόνο τότε φάνηκαν ανταγωνιστικοί, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τελικά με 3-1 σετ και να κλείνει ραντεβού με την τσέχικη Οντολένα Βόντα , στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

1ο σετ
Ισορροπημένη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων για πρώτη φορά στο 4-2, ενώ ο Ερνάντεζ με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 5-3. Οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν σε 8-8 μετά από ένα μπλοκ-άουτ που προήλθε από καρφί του Βίσκουπ, πριν ο Παναθηναϊκός προηγηθεί με 11-8 και 14-10. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «πράσινοι» κυριάρχησαν και με πρωταγωνιστή τον Ερνάντεζ, έφτασε μέχρι το 25-16, για το 1-0 στα σετ!
Παναθηναϊκος-Σπαρτάκ Μιγιάβα 3-1

2ο σετ
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 3-2, πριν ο Παναθηναϊκός αντιδράσει και περάσει μπροστά με 6-4, χάρη σε έναν άσσο του πολύ καλού Φράγκου. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρέοπουλου διατήρησε το υπέρ της +2 και με συνεχόμενους πόντους έκανε το 14-9, ενώ με ένα μπλοκ του Κόβαρ διαμορφώθηκε το 16-10. Η Σπαρτάκ Μιγιάβα μείωσε σε 18-13, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκανε το 2-0, με 25-17, πανηγυρίζοντας παράλληλα και την πρόκριση.

3ο σετ
Τυπική διαδικασία η αναμέτρηση από εκείνο το σημείο και έπειτα, με την Σπαρτάκ να προηγείται με 4-1 και τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 7-3, περνώντας μπροστά με 8-7, χάρη σε μπλοκ του Μπάση στον Κοντς. Χέρι-χέρι στη συνέχεια οι δύο ομάδες στο σκορ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-17, 21-18 και 22-19. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιστρέψουν και να περάσουν μπροστά με 23-22, παίρνοντας τελικά και το σετ, με 28-26.

4ο σετ
Ισορροπημένο το τέταρτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται και τον Παναθηναϊκό να απαντάει, ισοφαρίζοντας. Η Σπαρτάκ ξέφυγε με +3, 16-13 και μετά από λάθος σερβίς του Μάρκου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-17, όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν και αφού ισοφάρισαν σε 23-23, τελικά έκαναν το 3-1 και πανηγύρισαν την πρόκριση με δεύτερη νίκη!

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-17, 26-28, 25-23

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/21 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Πετρέας 9 (5/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 42% άριστες), Ερνάντεζ 17 (14/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 40% υπ. - 20% άριστες), Μπάσης 3 (3/5 επ.), Μάρκου 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες).

Σπαρτάκ Μιγιάβα (Γιάροσλαβ Πετρούτσα): Βάτζκα 6 (5/22 επ., 1 άσσος, 46% υπ. - 19% άριστες), Βίσκουπ 16 (13/29 επ., 3 άσσοι), Ζίμαν 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Κοντς 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 39% άριστες), Βάλο / Πάνκο (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Σίμα (λ), Ντόνετς Μ., Ντόνετς Α., Ρζίμαν 1 (1/1 επ.).