«Χρυσός» Παναθηναϊκός, έσπασε την... κατάρα και σήκωσε την κούπα κόντρα στον Ολυμπιακό!

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς, οι Παναθηναϊκός νίκησε στο «χρυσό» σετ 15-13 τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά στον δεύτερο τελικό του Λιγκ Καπ της ΕΣΑΠ μετά το 3-2 σετ των «ερυθρόλευκων», που ανέτρεψε την ήττα με το ίδιο σκορ στου Ρέντη την περασμένη Πέμπτη, κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο στον συγκεκριμένο θεσμό, ύστερα από τις έξι κατακτήσεις των Πειραιωτών, και τον πρώτο τίτλο του γενικά, ύστερα από δέκα χρόνια «ξηρασίας».

Ο Παναθηναϊκής εκμεταλλεύτηκε τα σερβίς άουτ του Ολυμπιακού και έφτασε στο +2 στην αρχή του πρώτου σετ. Ο Στάροβιτς άρχισε να παίρνει επιθέσεις και έφερε το 6-3 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 6-6, όμως οι επιθέσεις σε πρώτο χρόνο και οι επινοήσεις του Ρανγκέλ έφεραν το 10-6 για τους «πράσινους», που έφτασαν, στη συνέχεια, στο 13-8. Τα μπλοκ και οι περισσότερες λύσεις του Παναθηναϊκού τον διατηρούσαν στο +4 με +5. Ο Στάροβιτς έφερε το 20-14 και ο Κουμεντάκης το 24-16 για να φτάσουμε στο 1-0.

Τα συνεχόμενα μπλοκ του Παναθηναϊκού τον έφεραν στο +2 στην αρχή του δεύτερου σετ και τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού στην επίθεση έφεραν το 6-3. Ο Στάροβιτς έφερε το 9-5 για τους «πράσινους» και ο Φίνγκερ μείωσε σε 10-8 για τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τις λάθος επιλογές των «πράσινων». Τα μπλοκ του Παναθηναϊκού τον έφεραν στο 16-13. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο -1, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 23-19. Τα μπλοκ του Ολυμπιακού του έδωσαν 4-0 σερί και το 23-23 και, μετά από μεγάλο ντέρμπι, Παναθηναϊκός με τον Στάροβιτς έφτασε στο 2-0.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 6-2 στην αρχή του τρίτου σετ, χάρη στα λάθη του Ολυμπιακού και τα μπλοκ που «έτρωγαν» οι παίκτες του, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το +2 με Τσάτσιτς και Στάροβιτς. Τα μπλοκ του Ανδρεάδη έφεραν σερί 5-0 και το 8-10 για τον Ολυμπιακό με τη συμπαράσταση του Κουμεντάκη. Τα μπλοκ των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ έφεραν το 9-13 και ο Ολυμπιακός διατηρούσε σταθερά το +3 με +4 με την άνοδο του Φίνγκερ.

Ο άσσος του Πετρέα έφερε το 13-18 για τον Ολυμπιακό και το μπλοκ του Κουμεντάκη το 14-20. Ο Χουσάι έφερε το 14-21 και φαινόταν πως το σετ θα πήγαινε στον Ολυμπιακό. Ο Χουσάι έφερε το 15-22 και το μπλοκ του Αλβανού διαγώνιου το 15-23 για να φτάσουμε στο 16-25.

Ο Τσάτσιτς έφερε το 3-1 σετ στον Παναθηναϊκό στην αρχή του τέταρτου σετ, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τα μπλοκ και με τις λύσεις του Χουσάι ισοφάρισε σε 4-4 και το ματς να πηγαίνει ισόπαλο στη συνέχεια, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ο Φίνγκερ έδινε τις λύσεις στον Ολυμπιακό, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις με το μπλοκ και προηγούνταν ξανά με +1 σταθερά. Ο Κουμεντάκης έφτασε τους 12 πόντους και έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό και διατηρούσε μπροστά την ομάδα του, κάνοντας το 13-15.

Ο Ρανγκέλ διατηρούσε τον Παναθηναϊκό στο ματς, όμως το +2 ήταν στην ημερήσια διάταξη για τον Ολυμπιακό. Ο άσσος του Ριζόπουλου έφερε το 15-18 και οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το +2 με +3 σταθερά με πρωταγωνιστή τον Φίνγκερ. Το μπλοκ του Πετρέα έφερε το 17-21, ο Κουμεντάκης το 18-22 και το 18-23 και το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε στο 19-15 με το καρφί του Χουσάι.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2 στην αρχή του τάι μπρέικ, εκμεταλλευόμενος την καλύτερη ψυχολογία του εκείνη τη στιγμή και διατηρούσε το +1 με +2, παρά τις προσπάθειες του Στάροβιτς. Το καρφί άουτ του Κουμεντάκη έφερε το 6-6, όμως ο Χουσάι πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το 6-8, διατηρώντας το +2, με τον δεύτερο άσσο του Ριζόπουλου να φέρνει το 7-10. Ο Χουσάι έφερε το 7-11 και ο Φίνγκερ το 8-12. Ο Τσέχος διαγώνιος έφερε το 9-13 και με το τελικό 10-15 πήγαμε στο «χρυσό» σετ.

Ο Φίνγκερ έδωσε το 1-2 στην αρχή του «χρυσού» σετ και ο Χουσάι έφερε το 1-3 για τους «ερυθρόλευκους». Ο Φίνγκερ συνέχισε το «κρεσέντο» του και έφερε το 1-4 και ο Ολυμπιακός διατηρούσε το +2 με +3 σταθερά με την άνοδο του Κουμεντάκη. Ο Στάροβιτς έδωσε «ανάσα» στους γηπεδούχους και με τις δύο επιθέσεις άουτ του Ολυμπιακού φτάσαμε στο 7-6 με 4-0 σερί του Παναθηναϊκού. Ο Τσάτστς έφερε το 8-6 και το κλειστό του Αγίου Θωμά πήρε «φωτιά». Ο Κουμεντάκης έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό και ο ίδιος ισοφάρισε.

Ο Πετρέας με άουτ έφερε το 9-8 και το μπλοκ του Ρανγκέλ έφερε το 10-8 και ο Βραζιλιάνος διαγώνιος το 11-9. Ο άσσος του Τσάτσιτς έφερε το 12-9. Ο Ολυμπιακός με 2-0 σερί μείωσε σε 12-11 και το λάθος του Ολυμπιακού έφερε το 13-11, ο Χουσάι έφερε το 13-12 και το άστοχο καρφί του Στάροβιτς έφερε το 13-13. Ο Τσάτσιτς έφερε το 14-13 και το 15-13 και έδωσε το πρώτο Λιγκ Καπ στην ιστορία των «πράσινων» και τον πρώτο τους τίτλο ύστερα από δέκα χρόνια.

Τα σετ: 25-17, 28-26, 16-25, 19-25, 10-15, 15-13