Όρθιος στη ματσάρα ο Ολυμπιακός, λύγισε τον Παναθηναϊκό!

Ματς από τα παλιά

Νικητής στο δέκατο σερί ντέρμπι «αιωνίων», μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός, που επιβλήθηκε 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν δύο φορές, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που υπερείχαν στα σημεία και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βουλκίδη -που «καθάρισε» το τάι μπρέικ με τέσσερις σερί άσους- έφτασαν στην πολύτιμη νίκη, που τους διατηρεί αήττητους.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τα ο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ραγκέλ. Οι πράσινοι έτρεξαν ένα σερί για το 5-2, με το παιχνίδι να σταματάει σε εκείνο το σημείο, λόγω δακρυγόνου που έριξε η αστυνομία στην είσοδο του γηπέδου. Μετά από 15 περίπου λεπτά το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά, με τους πράσινους να διατηρούν τα ηνία και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 13-13. O Παναθηναϊκός έτρεξε σερί επτά πόντων για το 20-13 και έφτασε άνετα στη νίκη με 25-20.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τον Ολυμπιακό να ανοίγει από νωρίς τη διαφορά –που έφτασε ως το +11 (7-18) και να φτάνει άνετα στο 1-1 σετ με 25-14, χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία.

Το παιχνίδι πήρε φωτιά στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός έτρεξε μικρά σερί που του έδωσαν προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στο 16-16. Οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που διατήρησαν τον έλεγχο, έχοντας προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια και φτάνοντας στο 21-17, όμως από κει και πέρα οι πράσινοι ήταν καθηλωτικοί. Με επιμέρους σερί 8-3 πήραν τα ηνία και έκαναν το 2-1 σετ που τους έφερε σε θέση ισχύος.

Συγκλονιστικό ήταν και το τέταρτο σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει ξανά τον έλεγχο και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στα μέσα (14-14) και να παίρνει για πρώτη φορά τα ηνία του σκορ στο 18-17. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με μικρό σερί για το +3 (22-19), ενώ αντίστοιχη απάντηση είχαν και οι πράσινοι, φέρνοντας το σετ στα ίσα στο 22-22 και 23-23. Ο Φίνγκερ όμως, με επίθεση και μπλοκ καθάρισε το σετ για τους Πειραιώτες και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Η εμπειρία του Ολυμπιακού φάνηκε στο τάι μπρέικ, όπου πήρε από νωρίς το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να μην τον αφήνει να απομακρυνθεί. Στην τελική ευθεία, όμως, ο Θόδωρος Βουλκίδης ήταν αυτός που το πήρε πάνω του, με τέσσερις άσους (δύο από αυτούς κρίθηκαν στο video check) να κάνουν το 9-13 και να τελειώνουν το σετ με επίθεση του Φίνγκερ.