«Μυθική» ανατροπή του Παναθηναϊκού στου Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στου Ρέντη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ

Με μία εκπληκτική ανατροπή, ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στου Ρέντη στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών και ετοιμάζεται για το τρόπαιο.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού και το καλό του μπλοκ στην αρχή του σετ και προηγήθηκε με 3-0. Ο Φίνγκερ με συνεχόμενους πόντους έφερε το 6-2, όμως ο Παναθηναϊκός με την μπροστινή του γραμμή μείωσε σε 7-5. Τα συνεχόμενα λάθη εκατέρωθεν διατηρούσαν το +2 για τον Ολυμπιακό, όμως με σερί ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-7. Ο Στάροβιτς βρήκε τις λύσεις για τον Παναθηναϊκό με δικό του σερί μείωσε σε 15-14. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 3-0 και έφτασε στο 18-14, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-21 και ο Χουσάι έδωσε το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο σετ και έχοντας πολλές επιλογές, ήταν ισόπαλες μέχρι το 5-5. Ο Ολυμπιακός με σερί 2-0 έφτασε στο 7-5 και διατηρούσε το +1 με +2 σε αυτό το διάστημα. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 11-11 με τον Στάροβιτς, όμως με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-11 και διατηρούσε σταθερά το +2 με +3 σε αυτό το διάστημα. Το μπλοκ του Βουλκίδη έφερε το 20-16, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 20-18, όμως με 3-0 σερί φτάσαμε στο 23-18 και στο 25-21.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ξανά δυνατά και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 5-6 με τον Στάροβιτς, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Χουσάι και έφτασε στο 8-6. Ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 με τα δύο μπλοκ του Πελεκούδα έφτασε στο 10-13 και με τον άσσο του Ράπτη στο 11-15. Η επίθεση άουτ του Φίνγκερ έφερε το 12-17 και ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το +4 με +5, εκμεταλλευόμενος τις λάθος επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 16-19 με το μπλοκ τους, 18-20 με τον άσσο του Βουλκίδη 19-20 με το άουτ του Στάροβιτς και η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +1 με +2 για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουσάι ισοφάρισε σε 22-22 με εντυπωσιακό καρφί. Ο Γκέργκι σέρβιρε
άουτ, όμως ο Πετρέας ισοφάρισε με μπλοκ σε 23-23. Ο Στάροβιτς έκανε το 23-24 και το μπλοκ του Τσάσιτς έφερε το 23-25.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις με την άμυνα και το μπλοκ και προηγήθηκε 3-1 στην αρχή του τέταρτου σετ και διατηρούσε το +1 με +2 σε αυτό το διάστημα. Ο Φίνγκερ ισοφάρισε 5-5, όμως ο Πελεκούδας είχε τις απαντήσεις για την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και του ξανάδωσε προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί και προηγήθηκε 8-6 και διατηρούσε πλέον το +1 και +2. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με 3-0 σερί και προηγήθηκε 9-10 με τους δύο άσους του Τσάτσιτς.

Ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί και προηγήθηκε με 13-11 και πλέον διατηρούσε αυτός το +1 με +2 σταθερά. Ο Ράπτης με μπλοκ-άουτ ισοφάρισε σε 18-18 και με το μπλοκ του Πελεκούδα φτάσαμε στο 19-19. Το μπλοκ του Χουσάι έφερε το 20-19 και ο Ράπτης το 20-20. Ο Φίνγκερ πήρε το μπλοκ άουτ και έκανε το 21-20, ο Ράπτης ισοφάρισε σε 21-21, ο Φίνγκερ έκανε το 23-22, ο Τερβαπόρτι σέρβιρε στο φιλέ, ο Χουσάι πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-23 , ο Ράπτης πήρε το μπλοκ άουτ για το 24-24, ο Πανταλέων πήρε το μποκ για το 24-25 και ο Στάροβιτς έκανε τα 24-26 και το 2-2 σετ.

Ο Φίνγκερ έφερε το 1-0 και το 2-1 για τον Ολυμπιακό και διατηρούσε το +1 στην αρχή του τάι μπρέικ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 5-5 με το άουτ του Φίνγκερ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει. Οι τρεις (!) άσσο του Ράπτη έφεραν το 7-10 και τον έφερε στους 22 πόντους. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 2-0 σερί και μείωσε σε 9-10, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το +1 με +2. Το μπλοκ του Τσάτσιτς έφερε το 10-13 και ο Στάροβιτς το 10-14 και το μπλοκ του Σέρβου έφερε το 10-15 και ητ «μυθική» ανατροπή για τους «πράσινους».

Πηγή: sport-fm

A1: Τελευταία Ενημέρωση