Μάγκας Παναθηναϊκός «άλωσε» του Ρέντη και ετοιμάζεται για τίτλο!

Κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-3 σετ!

Ένας καταπληκτικός Παναθηναϊκός διέλυσε 3-0 σετ στου Ρέντη τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό της φετινής Volley League και θέλει άλλη μια νίκη για να επιστρέψει στον τίτλο του πρωταθλητή.

Ο φοβερός Παναθηναϊκός διέλυσε 3-0 σετ τον κακό Ολυμπιακό στου Ρέντη στον πρώτο τελικό της Volley League και έκανε το 1-0 στη σειρά, θέλοντας άλλη μια νίκη στους επόμενους δύο τελικούς την ερχόμενη Κυριακή στον Άγιο Θωμά και την επόμενη Τετάρτη ξανά στο «Μελίνα Μερκούρη» για να επιστρέψει στην κορυφή μετά από 14 χρόνια.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εκμεταλλεύτηκαν την καλή μέρα του Ρανγκέλ και βρήκαν τις λύσεις από το μπλοκ.

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε τα καλά σερβίς, έχασε στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και τον Φίνγκερ και υπέπεσε σε πολλά λάθη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με ξεκάθαρη τακτική στο σερβίς. Αυτό οδήγησε σε πολλά λάθη από την τελική γραμμή και το ματς έγινε ντερμπι. Ο Ανδρεόπουλος βοήθησε τον Παναθηναϊκό από το σερβίς και έφερε το 11-5. Ο Ολυμπιακός μείωσε 17-18 με τον Τερβαπόρτι, όμως τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του και οι προσπάθειες του Ανδρεοπουλου έφεραν το 19-25.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με δύο πόντους. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 12-12 με τον Βουλκίδη, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 3. Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ τραυματίστηκε ο Φίνγκερ. Ο Ασπιώτης, που τον αντικατέστησε, ισοφάρισε. Ο Παναθηναϊκός με το καλό του μπλοκ και τον Ράπτη στην επίθεση έφτασε στα πέντε σετ μπολ για το 19-24. Συνεχόμενα λάθη από Πελεκούδα και Τσάτσιτς έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει, όμως ο Τσάτσιτς με μπλοκ άουτ έφερε το 0-2.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο τρίτο σετ έτοιμος για ανατροπή, όμως ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-8. Ο Χουσάι ήταν αρνητικός σε εκείνο το διάστημα και έφτασε στο +3 με Πελεκούδα και Ράπτη. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 12-13, αλλά συνέχισαν τα λάθη. Έτσι, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-17 με άσο του Ρανγκέλ. Οι Τσάτσιτς και Ρανγκέλ έδωσαν τις λύσεις και φτάσαμε στο 0-3.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 19-25

A1: Τελευταία Ενημέρωση