Κυπελλούχος Β' Κατηγορίας η ΠΑΕΕΚ

Επικράτησε στον τελικό της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 64-36

Κάτοχος του κυπέλλου Β` κατηγορίας, για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023, είναι η ΠΑΕΕΚ Κερύνειας. Στον τελικό της διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας», η ομάδα της Κερύνειας, επικράτησε της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 64-36. Έτσι, η τροπαιοθήκη της προσφυγικής ομάδας, στολίστηκε με το βαρύτιμο τρόπαιο.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Βίκτωρας Ιερονυμίδης (22 πόντοι, 2/4 βολές, 7/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 19 ριμπάουντ).

Κυριαρχία για την ΠΑΕΕΚ, κατά το πρώτο κομμάτι του τελικού, με την ομάδα της Κερύνειας να προηγείται με 23-6 σε αυτό το χρονικό διάστημα της αναμέτρησης. Η ΠΑΕΕΚ, είχε αποκτήσει από το ξεκίνημα το προβάδισμα, το οποίο και ανέβαζε με την πάροδο του χρόνου, τη στιγμή που η ομάδα της ΕΝΑΔ, προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Στη 2η περίοδο, η ΕΝΑΔ παρουσίασε βελτιωμένη άμυνα, περιορίζοντας το σκοράρισμα της αντιπάλου της. Παράλληλα, η ομάδα του Αγίου Δομετίου, βρήκε περισσότερες λύσεις στο εκτελεστικό κομμάτι και έτσι, η διαφορά μειώθηκε, αλλά όχι κάτω από τους 10 πόντους. Στο 18`, η ΠΑΕΕΚ είχε το προβάδισμα με 33-20 και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 39-20.

Κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα, κατά την 3η περίοδο, ήταν οι δυνατές άμυνες και από τις δυο ομάδες, τη στιγμή που οι επιλογές στην επίθεση, ήταν πιο προσεγμένες. Αυτό όμως, ήταν κάτι που βοηθούσε την ΠΑΕΕΚ, να συντηρεί την υπέρ της διαφορά, γύρω από το +15 και αυτό, παρά την προσπάθεια της ΕΝΑΔ να μειώσει σε αισθητά επίπεδα. Με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 51-32.

Στην 4η περίοδο, η ΠΑΕΕΚ αύξησε από τις αρχές της, την υπέρ της διαφορά και από τη στιγμή που ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα, γινόταν πλέον και αυτός… αντίπαλος για την ομάδα του Αγίου Δομετίου, που ωστόσο συνέχισε να παλεύει. Στο 36`, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με διαφορά 24 πόντων (58-34) και πλέον, πολύ δύσκολα θα έχανε τον τίτλο της κυπελλούχου. Με το άκουσμα της κόρνας, η ΠΑΕΕΚ ήταν η νικήτρια με τελικό σκορ 64-36.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-06, 39-20, 51-32, 64-36.

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Παπαλουκάς 9 (3), Σολδάτος 7, Ανδρέου 3, Βασιλείου 7, Ιερονυμίδης 22 (2), Πογιατζής 8 (2), Πάντζιαρος, Λαμπράκης, Ματθαίου 2, Κανταρτζής 6 (2), Γαβριήλ.

ΕΝΑΔ (Σάββας Νικολάου): Κωνσταντινίδης 4, Τσελέπας 9, Ορφανός 8, Ροδοσθένους 2, Χρυσόμαλλος, Χ` Γεωργίου, Έλληνας 2, Παναγίδης 11 (3), Μιχαηλίδης, Ιωάννου.

Β Κατηγορία: Τελευταία Ενημέρωση