Πήρε το 15ο η ΑΕΛ!

Κέρδισε με ανατροπή τον Κεραυνό

Άλλο ένα κύπελλο στη συλλογή της πρόσθεσε η ΑΕΛ, η οποία έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισε με 67-62 τον Κεραυνό στον τελικό ΟΠΑΠ Γυναικών, που έγινε στο «Κίτιον» Αθλητικό Κέντρο. Αυτή είναι η 15η φορά που η ομάδα της Λεμεσού στέφθηκε κυπελλούχος και σταμάτησε το σερί του Κεραυνού που μετρούσε τρεις σερί κατακτήσεις (σ.σ. συνολικά η ομάδα του Στροβόλου έχει 11 κύπελλα). Η ΜVP του τελικού αναδείχθηκε η Πέτρα Όρλοβιτς με 22 πόντους (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η ομάδα του Στροβόλου έκανε δυνατό μπάσιμο στο παιχνίδι. Στο 7' είχε προβάδισμα έξι πόντων (7-13) και με ένα σερί οκτώ πόντων ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (7-21) μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προσπάθησαν να ισορροπήσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ο Κεραυνός διατήρησε την υπέρ του διαφορά. Στη διάρκεια αυτής της περιόδου η ΑΕΛ πέτυχε ένα καλάθι περισσότερο (11 πόντους έναντι 9 του Κεραυνού) και μείωσε κατά δύο πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-18 υπέρ των «ερυθροκίτρινων».

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΛ. Σε αυτό το διάστημα η Στυλιανίδη πέτυχετρία τρίποντα και η ομάδα της Λεμεσού μέχρι το 25' διέλυσε τη διαφορά που είχε αποκτήσει ο Κεραυνός, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (33-33), ενώ στο 27' με καλάθι της Όρλοβιτς μπήκε μπροστά στο σκορ (35-34). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με καλάθι της Κωνσταντίνου για τον Κεραυνό και δύο βολές της Όρλοβιτς για την ΑΕΛ, που διαμόρφωσαν το 43-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο 38' υπήρχε απόλυτη ισορροπία (58-58), ενώ ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα τις δύο ομάδες χώριζε μόλις ένα καλάθι (61-59). Το τρίποντο, πέμπτο συνολικά στο παιχνίδι, από τη Στυλιανίδη έδωσε αέρα πέντε πόντων (64-59) στην ΑΕΛ, που τελικά σήκωσε την κούπα με νίκη 67-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-21, 18-30, 43-43, 67-62