Με απίθανη Όρλοβιτς ισοφάρισε τους τελικούς η ΑΕΛ!

38 πόντοι και 20 ριμπάουντ για την καλαθοσφαιρίστρια της λεμεσιανής ομάδας!

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η ΑΕΛ στους φετινούς τελικούς του ΟΠΑΠ Πρωταθλήματος Γυναικών, επικρατώντας στην παράταση με 77-73 της Αναγέννησης Γερμασόγειας και ισοφαρίζοντας σε 1-1 στις νίκες.

Κορυφαία καλαθοσφαιρίστρια του αγώνα η Πέτρα Όρλοβιτς με 38 πόντους, 5 ασίστ και 20 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα με διαφορά στο 3’ (7-1), με την Τσενακλίεβα να ευστοχεί σε τρίποντο, και στο 6’ η διαφορά έφτασε στο +13 (14-1). Η ΑΕΛ απάντησε με εντυπωσιακό σερί 15 πόντων και έτσι έφερε τα κάτω πάνω, παίρνοντας προβάδισμα με 16-14.

Στη δεύτερη περίοδο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, ενώ με τις εύστοχες βολές της Παπαδούρι στο 15’ οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα 5 πόντων(34-29). Το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τις «γαλαζοκίτρινες» να ανεβάζουν τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό στο +7 (53-46).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα της Γερμασόγειας μπήκε δυνατά και μείωσε σε 56-53 στο 32’, ενώ στο τελευταίο λεπτό το τρίποντο της Θεοδοσίου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (68-68), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Στην πεντάλεπτη παράταση οι φιλοξενούμενες πήραν αρχικά προβάδισμα με 71-68 στο 42’, όμως η ΑΕΛ ισοφάρισε στο ίδιο λεπτό και στο 43’ έκανε το 73-72. Μέχρι το τελευταίο λεπτό η διαφορά αυξήθηκε στο +5, με την ΑΕΛ να παίρνει τη νίκη με 77-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 37-32, 53-46, 68-68, 77-73