Η Ανόρθωση πήρε την πρώτη νίκη στους τελικούς

Κέρδισε εντός έδρας την ΑΕΛ

Η Ανόρθωση κέρδισε εντός έδρας με 72-46 την ASBΙS ΑΕΛ και έκανε το 1-0 στις νίκες στους τελικούς της ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ κατηγορίας. Θυμίζουμε ότι πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα συμπληρώσει τρία ροζ φύλλα έναντι του αντιπάλου της.

Η Ανόρθωση μπήκε με πέντε σερί πόντους στο παιχνίδι (τρεις από την Πάγκαλος και δυο από την Ντέλβα) και στο 2' ήταν μπροστά με 5-0, ενώ στο 5' μετά το λέι απ της Μενελάου απέκτησε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό (15-5). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά έφθασε τους 12 πόντους (22-10).

Η ομάδα της Αμμοχώστου διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το δίποντο της Ράτσα, αύξησε τη διαφορά στους 16 πόντους (40-24). Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα της Λεμεσού κατάφερε να μειώσει τη διαφορά κατά δύο πόντους (53-39), πετυχαίνοντας 15 έναντι 13 της Ανόρθωσης, η οποία άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας τη νίκη με 72-46.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-24, 53-39,72-46.

Ανόρθωση Αμμοχώστου (Άριστος Αρίστου): Μενελάου 4, Πάγκαλος 13, Ράτσα 16 (1), Κωνσταντίνου 6, Ντέλβα 18, Αναξαγόρου, Πιττάκα, Δημητρίου, Ρουσσάκη 12 (4), Γεωργίου 1, Ιωάννου, Σιαμπουλλή 2.

ASBIS ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Τσέρι 6, Παπαδούρη 8, Πιτσιλλίδου 7 (1), Όρλοβιτς 4, Στυλιανίδη 3 (1), Παπαλλά 1, Μαυρουδή, Αντωνίου, Κέστα, Μιχαήλ, Οικονομίδου.