Πρώτη νίκη για ΕΝΠ πάνω στην Ομόνοια

Οι «βυσσινί» επικράτησαν με 58-46

Την πρώτη της νίκη για τη σεζόν 2022-23 πήρε η Ένωση, κερδίζοντας στην «Αίθουσα Παραλιμνίου» την ΕΑΣ Ομόνοια με 58-46, για τη δεύτερη αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράντον ΜακΚίσικ που πέτυχε 18 πόντους, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Στο 5' η Ένωση με το καλάθι του Κουκ ήταν μπροστά με πέντε πόντους (7-2), με την Ομόνοια να παίρνει το προβάδισμα με το λέι απ του Παπαδημητρίου (7-9) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 14' οι γηπεδούχοι με το λέι απ του ΜακΚίσικ πήραν κεφάλι στο σκορ (11-10), ενώ στο 18' με δίποντο του Αλόκ απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (26-16). Ο ίδιος καλαθοσφαιριστής πέτυχε το τελευταίο καλάθι του πρώτου ημιχρόνου που έκλεισε με σκορ 32-20.

Οι «βυσσινί» κράτησαν τις αποστάσεις και στο τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά κατά τρεις πόντους (42-29), πετυχαίνοντας δέκα έναντι επτά των «πρασίνων».

Η διαφορά έφθασε στους 16 πόντους (48-32) στο 33' με το λέι απ από τον Σολωμού, για να ακολουθήσει σερί δέκα πόντων για τους φιλοξενουμένους που στο 35' με το τρίποντο του Παπαδημητρίου πλησίασαν στους έξι (48-42).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το τέλος και με το τρίποντο του ΜακΚίσικ στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 58-46.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-9, 32-20, 42-29, 58-46