Νίκες για Ένωση και ΑΕΚ

Με νίκη μπήκε στη β’ φάση της ΟΠΑΠ Basket League η Giovani ΕΝΠ, επικρατώντας με 69-50 της Ομόνοιας. Κορυφαίος παίκτης ο Ντεάντρε Ντίκσον με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με δύο τρίποντα ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 3-3 με τη συμπλήρωση των 2 λεπτών. Η Ένωση πήρε προβάδισμα στο 3’ με 5-3, ενώ η διαφορά έφτασε στο +9 στο 7’ για το 13-4 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-8.

Η Ομόνοια ξεκίνησε με 5 σερί πόντους στην δεύτερη περίοδο μειώνοντας σε 19-13 στο 12’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το δίποντο του Ντίκσον στο ίδιο λεπτό, και το τρίποντο του Γεωργίου στο 13’ για το 24-13. Οι «βυσσινί» ανέβασαν τη διαφορά στο +10 στο 17’, με τον Χαραλάμπους να ευστοχεί σε τρίποντο, ενώ το ημίχρονο έληξε σε 35-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φλουντ μείωσε σε 37-26 με το τρίποντο του στο 23’, όμως ο Πυριλλής ανέβασε την ομάδα του Παραλιμνίου στο +15 στο 25’ (42-27). Η διαφορά έφτασε στο +20 στο 18’ (52-32) και το σκορ δεκαλέπτου ήταν 54-36.

Στην τελευταία περίοδο το τρίποντο του Πηλακούτα μείωσε σε 62-43 στο 33’ για τους «πράσινους», με τον Φλουντ να κάνει το 62-48 στο επόμενο λεπτό. Η ΕΝΠ διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τη λήξη του αγώνα, παίρνοντας το ροζ φύλλο με 69-50

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-8, 35-23, 54-36, 69-50

Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος)

Μκλίλαν 16 (1), Ντίκσον 20, Γεωργίου 6 (2), Μπούργκετ 8 (2), Πυρίλλης 3, Ζάντης, Χαραλάμπους 8 (2), Χατζηκώστας 2, Τσέλεπας, Σολωμού 4, Χατζηκωνσταντή, Καραγιάννης 2

Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον)

Σμιθ 5 (1), Μύθιλλος 8, Φλουντ 15 (3), Πηλακούτας 8 (2), Κριλ 12 (1), Χατζηλέρης, Παπαδημητρίου 2, Τσιντάς

Το ροζ φύλλο αγώνος πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας της Ανόρθωσης με 94-59. MVP της αναμέτρησης ο Σωτήρης Μανολόπουλος με 23 πόντους, 6 τρίποντα και 6 ριμπάουντ.

Ο Κορωνίδης πέτυχε τους πρώτους πόντους του αγώνα με το τρίποντό του στο πρώτο λεπτό (3-0), ενώ στο 3’ και στο 4’ πέτυχε άλλα 2 τρίποντα για το 11-4. Η Ανόρθωση μείωσε στο 7’ σε 16-12 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι βολές του Μαντοβάνη στο 12’ ανέβασαν τη διαφορά των γηπεδούχων στο +17 (29-12), με την «Κυρία» να μειώνει σε 30-20 στο 13’, με το τρίποντο του Μάλορι. Η ομάδα της Λάρνακας δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν μ το ημίχρονο να κλείνει με 51-28.

Οι «κιτρινοπράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους και έφτασαν στο +30 (58-28). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μανολόπουλου το σκορ διαμορφώθηκε στο 69-29 στο 27’ με σκορ της τρίτης περιόδου 78-33. Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ διατηρούσε τη διαφορά της και έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, και πήρε τη νίκη με 94-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 51-28, 78-33, 94-49