Νίκες για Ανόρθωση και Αχιλλέα

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι πήρε το διπλό ο Αχιλλέας, επικρατώντας με του ΑΠΟΠ με 67-63. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Tention που πέτυχε 25 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ, πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους με την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού, με τον Αχιλλέα να αντιδρά και να γυρίζει το παιχνίδι στο 7-6 στο 3’. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις ομάδες να βρίσκονται συνεχώς σε διαφορά πόντων.

Η ομάδα του Καϊμακλίου είχε προβάδισμα, με τον ΑΠΟΠ να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 16’ (24-23). Τα δύο σερί τρίποντα των Tention και Shabazz, έδωσα στον Αχιλλέα ξανά το προβάδισμα στο 19’ (31-25), με το ημίχρονο να λήγει σε 25-32.

Οι καλαθοσφαιριστές του Αρβανίτη ξεκίνησαν επιθετικά το τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11 στο 23’ (36-25). Η ομάδα της Πάφου δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και με τις εύστοχες βολές του Coleman στο 24’ μείωσαν σε 36-30. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 28’ με 46-44, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 46-49, μετά το τρίποντο του Πηλακούτα.

Στην τελευταία περίοδο υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ, με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο στο 34’ (53-53), και τον Αχιλλέα να κάνει το 55-53 στο ίδιο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν για άλλη μια φορά το σκορ με το λεϊ απ του Shabazz στο 36’ (58-57) και οι εύστοχες βολές του Πηλακούτα στο 37’ ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (63-57). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να μπει μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρνει κι έτσι ο Αχιλλέας πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 67-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 25-32, 46-49, 63-67

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλι): Coleman 5, Perry 14 (2), Rogers 28, Σταύρου 6 (2), Παπαδημητρίου 10, Αηδονίδης, Δημητρίου

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 14, Χριστούδιας 2, Ανθυμιάδης 3 (1), Tention 25 (2), Shabazz 16 (1), Πηλακούτας 7 (1), Τσίγκας, Κυριάκου

Νίκη για την Ανόρθωση στο δεύτερο Σαββατιάτικο παιχνίδι της 8η αγωνιστικής της πρώτης φάσης, για την ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα του Απόλλωνα, η ομάδα της Αμμοχώστου, κέρδισε το γηπεδούχο Απόλλωνα και έτσι έφθασε στην 5η φετινή νίκη της, ενώ για τον Απόλλωνα η αποψινή ήττα, ήταν η έκτη φετινή.

Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 92-71.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Talton (17 πόντοι, 1/1 βολή, 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)

Δυναμικό ξεκίνημα από πλευράς Ανόρθωσης, που αρχικά προηγήθηκε με 13-4, χάριν στην ευστοχία της στην επίθεση και τη δυνατή της άμυνα. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας έκανε μιαν προσπάθεια για να μειώσει και τα κατάφερε ως ένα σημείο, σε ένα ξεκίνημα όπου ο ρυθμός ήταν αργός, αλλά με την Ανόρθωση να έχει τον έλεγχο και έτσι, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου προηγήθηκε με 21-16.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (33-21) και έδειχναν να εξακολουθούν να κρατάνε τον έλεγχο, ενώ από την πλευρά του ο Απόλλωνας, έψαχνε για λύσεις κυρίως στην επίθεση, μιας και δεν έφθανε με ευκολία στο αντίπαλο καλάθι.

Στη συνέχεια η διαφορά παρέμενε κοντά στο +10, πάντα για την Ανόρθωση, η οποία προηγήθηκε με 42-32 στο 20`, ενώ το επί μέρους σκορ, 21-16, ήταν το ίδιο, όπως και στην 1η περίοδο.

Δυνατό ξεκίνημα και στην 3η περίοδο για την Ανόρθωση, πάλι με κύριο όπλο τη δυνατή της άμυνα, αλλά και το σκοράρισμα του Βάρσου και έτσι η τιμή της διαφοράς, ανέβηκε στο +19 (53-34) για την Ανόρθωση.

Κάπου εδώ, ο Απόλλωνας έδειξε σημάδι αντίδρασης, μιας και μείωσε στο -13 (56-43), λίγο μετά το 25`. Στη συνέχεια όμως η Ανόρθωση, επανάφερε τη διαφορά κοντά στο +15 και την κρατούσε σταθερά και έτσι στο 30`, προηγήθηκε με 67-49.

Στο +20 (69-49) για πρώτη φορά, ανέβασε τη διαφορά η Ανόρθωση στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και παρότι απέμενε αρκετός χρόνος για την ολοκλήρωση του αγώνα, όλα έδειχναν ότι θα έφθανε στη νίκη, ενώ στη συνέχεια η τιμή της διαφοράς ανέβηκε στο +28 (81-53) και κάπου εδώ, όλα είχαν πια κριθεί...

Το ζητούμενο ήταν πλέον, το τελικό σκορ 92-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 32-42, 49-67, 71-92.

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Σοφρωνίου 4, N. Williams 23 (2), W. Williams 14, Παντούρης 7 (1), Gill 19 (1), Bowen, Ηλιάδης 4 (1), Κωνσταντινίδης.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 14, Τρετιακόβ 11 (1), Βάρσος 22 (3), Horton 9 (1), Skinner 11 (3), Αντωνίου, Talton 17 (2), Τομπάζος 3 (1), Βύρωνος, Μαραγκός 5, Νοταρίδης.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση