Υπόταξε τους Bulls ο Κεραυνός

Κορυφαίος για τον Κεραυνόο Τζόσουα Χάγκινς

Τη δεύτερη του νίκη του στον δεύτερο όμιλο του FIBA Europe Cup πέτυχε ο Κεραυνός, ο οποίος κέρδισε 76-70,  στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», την Kapfenberg Bulls, για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τον Κεραυνό, που πέτυχε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ο Τζόσουα Χάγκινς με 22 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Η ομάδα του Στροβόλου μετά το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν πίσω με δέκα πόντους (13-23), ενώ μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μείωσε τη διαφορά στους έξι (37-41).

Μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ήταν πίσω στο σκορ με δέκα πόντους (43-53), όμως βρήκε τον τρόπο να καλύψει το χαμένο έδαφος και μέχρι το φινάλε αυτής της περιόδου πλησίασε την αντίπαλό του και έφερε τη διαφορά στους δύο πόντους (53-55).

Η «ερυθροκίτρινη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, στην έναρξη του οποίου ο Κεραυνός πέτυχε ένα σερί δέκα πόντων και επτά λεπτά πριν από το τέλος είχε προβάδισμα οκτώ πόντων (63-55). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και πήραν τη νίκη με αποτέλεσμα 76-70.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 37-41, 53-55, 76-70