Τρίτη σερί νίκη για Κεραυνό

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League

Ο Κεραυνός επικράτησε της Giovani ΕΝΠ στην εντός έδρας αναμέτρηση τους για τη 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League με MVP τον Ντεόντρε Μπερνς που πέτυχε 29 πόντους,  2 τρίποντα και 5 ασίστ.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με την έναρξη του δεκαλέπτου. Στο 3’ το σκορ ήταν 4-4, ενώ ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα 8 πόντων στο 7’ με το λεϊ απ του Μάλκολμ. Η Ένωση μείωσε στο τελευταίο λεπτό σε 16-13, και το δίποντο του Ντίκσον στο τελευταίο δευτερόλεπτο του δεκαλέπτου έκανε το 16-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 18-18 στο 12’, όμως ο Κεραυνός πήρε εκ νέου προβάδισμα με το τρίποντο του Μπερνς με το ξεκίνημα του 13ου λεπτού. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο +9 με το τρίποντο του Στυλιανού, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός έλεγχε τον αγώνα και διατηρούσε το προβάδισμα του, με τους «βυσσινί» να μειώνουν στο -3 με το δίποντο του Μάλκολμ στο 25’ με 44-41. Η ομάδα του Στροβόλου «ξέφυγε» στο +12 με το τρίποντο του Μπερνς στο 9’ (57-45), ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 59-47. Στην τελευταία περίοδο και στο 37’ ο Μπερνς ευστόχησε σε βολές για το 65-56. Ο Κεραυνός κράτησε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με 74-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-25, 59-47, 74-60.

Κεραυνός (Ντίνος Καλαμπάκος): Κάρτερ 11 (1), Μπερνς 29 (2), Στυλιανού 5 (1), Μάλκολμ 11, Ραζής 8 (2), Πασιαλής 6, Μαραγκός 4, Τίγκας

Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): Μακλέλαν 15 (1), Ντίκσον 20, Χατζηκώστας 5 (1), Μπούργκετ 13 (2), Πυρίλλης, Ζάντης, Γεωργίου 2, Χαραλάμπους, Τσέλεπος, Σολωμού 5 (1), Χατζηκωνσταντή, Καραγιάννης