Το σήκωσε ο Κεραυνός!

Επικράτησε της ΑΕΛ στον τελικό κυπέλλου με 87-55

Το 11ο κύπελλο στην ιστορία του κατέκτησε ο Κεραυνός Στροβόλου επικρατώντας με 87-55 της ΑΕΛ στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους, 5 τρίποντα και 3 ασίστ.

Ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα στο 2’ με το τρίποντο του Μάλκομ για το 5-2, με την ΑΕΛ να μπαίνει μπροστά στο σκορ στο 3’ με 6-5 και στο επόμενο λεπτό το τρίποντο του Χάρις έκανε το 9-5. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ομάδα του Στροβόλου να ισοφαρίζει σε 15-15 στο 7’ και να παίρνει προβάδισμα με 17-15 στο επόμενο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 23-16.

Με το εύστοχο τρίποντο του Στυλιανού ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τον Κεραυνό στο +10 (26-16). Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού μείωσαν σε 28-24 στο 15’ με τις βολές του Ρίλεϊ, ενώ με την συμπλήρωση των 16 λεπτών έκαναν το 30-27. Η ομάδα της Λευκωσίας δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει, ανοίγοντας τη διαφορά στο +11 μέχρι το τέλος της περιόδου για το 41-30.

Στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου ο Στυλιανού πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 47-30, με την ομάδα της Λεμεσού να μειώνει σε 47-34 στο 22’. Ο Κεραυνός έλεγχε τον αγώνα και στο 28’ η διαφορά έφτασε στο +23 (64-41), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-46.

Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα του και με το τρίποντο του Μάλκολμ στο 35’ έκανε το 77-51. Η ΑΕΛ προσπάθησε να μειώσει κάνοντας το 77-53 στο 36’, όμως η ομάδα του Στροβόλου κράτησε το προβάδισμα της παίρνοντας τη νίκη με 87-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 41-30, 66-46, 87-55