Στον τελικό ο Κεραυνός με νίκη επί του ΑΠΟΕΛ

Επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 88-74

Ο Κεραυνός έγινε η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας με 88-74 τον ΑΠΟΕΛ και την ερχόμενη Τρίτη θα αντιμετωπίσει στον τελικό την ΑΕΛ. Κορυφαίος για την ομάδα του Στροβόλου ο Άντονι Μάλκολμ που πέτυχε 23 πόντους, 3 τρίποντα και 9 ριμπάουντ.

Στα πρώτα δύο λεπτά ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (5-0) από καλάθι του Μάλκολμ και τρίποντο από τον Μπερνς, με τον ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί δέκα πόντων και στο 4'με τον Γκρίφιν ήταν αυτός πέντε πόντους μπροστά (5-10). Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα του σκορ με τη διαφορά να φθάνει τους 13 πόντους (8-21) με το λέι απ του Πόιντερ στο 7'. Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν δύο πόντους λιγότερους (13-24).

Μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ο Κεραυνός κάλυψε τη διαφορά και στο 15' με τις δύο βολές του Τίγκα πήρε το προβάδισμα (29-28). Από εκεί και πέρα, ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ, με την ομάδα του Στροβόλου στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου με λέι απ του Μπερνς και μία βολή από τον ίδιο να μπαίνει μπροστά με τρεις πόντους (42-39).

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και στην τρίτη περίοδο, με τον ΑΠΟΕΛ δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος της να φτιάχνει διαφορά οκτώ πόντων (51-59) μετά το λέι απ του Σιμιτζή. Το συγκρότημα του Στροβόλου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 12 πόντων και προηγήθηκε 63-59.

Το σερί του Κεραυνού συνεχίστηκε και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και μετά από δυο βολές του Μάλκολμ και λέι απ του Μαραγκού ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (67-59). Γενικότερα οι «ερυθροκίτρινοι» στην τέταρτη περίοδο πέτυχαν δέκα πόντους περισσότερους (25 έναντι 15) κι έτσι πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 88-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 42-39, 63-59, 88-74