Καλαθόσφαιρα: Πρωταθλητής Κύπρου ο Κεραυνός!

Σε ένα φοβερό παιχνίδι κέρδισε την ΑΕΚ στην παράταση με 90-88

Πρωταθλητής και νταμπλούχος στέφθηκε ο Κεραυνός Στροβόλου επικρατώντας με 90-88 της Πετρολίνα ΑΕΚ. Η ομάδα του Στροβόλου πήρε την εκτός έδρας νίκη στην παράταση, στον 5ο στη σειρά τελικό της ΟΠΑΠ Basket League, με κορυφαίο παίκτη τον Ντεόντρε Μπερνς με 34 πόντους, 2 τρίποντα και 5 ασίστ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Μάλκολμ να ευστοχεί σε τρίποντο (3-0), με την ΑΕΚ να κάνει το 4-3 στο 2’. Υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ και στο 8’ οι βολές του Σάιμον έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (17-17), με το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-22.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 31-27 με τη συμπλήρωση 15 λεπτών. Στο 18’ το τρίποντο του Χαντ έκανε το 34-34 με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου ήταν μπροστά στο σκορ, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 22’ με τον Σιζόπουλο, ενώ το τρίποντο του Σνάιντερ στο 25’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Λαρνακείς για πρώτη φορά στο δεκάλεπτο. Ο Κεραυνός πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 26 (54-52) και οι βολές του Πασιαλή 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου, ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (65-58).

Οι «κιτρινοπράσινοι» προσπάθησαν να μπουν πιο επιθετικά στην τέταρτη περίοδο και μείωσαν σε 67-63 στο 34’. Ο Παντελή μείωσε με τις βολές στου στο 37’ σε 73-69, ενώ ο Σνάιντερ έκανε το 75-72. Η αγωνία κορυφώθηκε στο τελευταίο λεπτό με τον Κορωνίδη να ευστοχεί σε τρίποντο για το 78-78 οδηγώντας τον αγώνα σε παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην 5λεπτη παράταση, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ στο 41’ με 82-79. Η εύστοχη βολή του Μιχαήλ ανέβασε τη διαφορά στο +6 στο 43’ (87-81) . ο Σιζόπουλος ευστόχησε σε βολές 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όμως ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, πήρε τη νίκη με κατακτώντας τον όγδοο τίτλο πρωταθλήματος στην ιστορία του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 38-40, 58-65, 78-78, 88-90