Με ανατροπή η ΑΕΚ κέρδισε τον Κεραυνό

Η Πετρολίνα ΑΕΚ κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε στο «Κίτιον» με 65-47 τον Κεραυνό και πήρε την τέταρτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες, υποχρεώνοντας την ομάδα του Στροβόλου στην πρώτη της ήττα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζέσι Χαντ με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ. Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και ο Ανδρέας Χριστοδούλου (13 πόντους, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στο 3' με το λέι απ του Μπερνς ήταν μπροστά με επτά πόντους (0-7), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου με τρεις βολές του Κρουμπαλί η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (8-18).

Στο 14' ο Κεραυνός είχε διαφορά επτά πόντων (21-28) μετά τις δύο βολές του Μπερνς, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να πλησιάζει στον έναν πόντο (27-28) ενάμιση λεπτό πριν από τέλος της δεύτερης περιόδου με τη βολή του Γκρεσάμ. Οι «ερυθροκίτρινοι» με το τρίποντο του Στυλιανού κράτησαν το προβάδισμά τους (27-31) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κιτρινοπράσινοι» έκαναν ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο με σερί εννέα πόντων και στο 24' μετά το λέι απ του Χριστοδούλου ήταν μπροστά με πέντε πόντους (36-31). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (42-39).

Η ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο σφράγισε τη νίκη της, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά. Πέτυχε 23 πόντους έναντι 8 του Κεραυνού και πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 65-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-18, 27-31, 42-39, 65-47