«Λύγισε» ο Κεραυνός στην Ολλανδία

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο β’ όμιλο για τους «ερυθροκίτρινους»

Δεν τα κατάφερε στην Ολλανδία ο Κεραυνός, ο οποίος ηττήθηκε με 78-72 από την Landstede Hammers Zwolle, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της FIBA Europe Cup. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο β’ όμιλο για τους «ερυθροκίτρινους», οι οποίοι μετρούν και ισάριθμες νίκες. Παρά την ήττα, ο Κεραυνός διατηρεί τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ό Κεραυνός ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τη μεγαλύτερη διαφορά να είναι στους πέντε πόντους (13-8) στα μισά της περιόδου, η οποία έληξε με έναν πόντο διαφορά (17-16). Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα του Στροβόλου πήρε κεφάλι πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι (17-18), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 13' (20-20) και έπειτα να δημιουργούν μία διαφορά πέντε πόντων που διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-29).

Ο Κεραυνός έχασε έδαφος στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, καθώς έμεινε πίσω στο σκορ με 13 πόντους (60-47), ενώ στην τελευταία περίοδο βγήκε νικητής με επιμέρους σκορ (18-25), όμως δεν κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα που έληξε με διαφορά έξι πόντων (78-72).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 34-29, 60-47, 78-72

Landstede Hammers Zwolle (Hermannus Van Den Belt)

Dahlman 14, Ralf 9 (1), S. Walker 10 (2), Johnson 20 (3), M. Walker 15 (2), Kherrazi 10, Schilder, Bleeker, Oostrum