Κεραυνός-Λιετκαμπέλις 55-71: Αν τελείωνε στο 30'...(pics)

Το 31-3 της τέταρτης περιόδου χάλασε την εικόνα των πρωταθλητών

Την ήττα από την Λιθουανική Lietkabelis γνώρισε ο Κεραυνός με σκορ 71-55, στην πρώτη αναμέτρηση για τον β’ προκριματικό γύρο του Basketball Champions League. Ο Κεραυνός ήταν εξαιρετικός στο α’ ημίχρονο, όπου είχε προηγηθεί μέχρι και με 21 πόντους διαφορά. Στο β’ ημίχρονο ωστόσο οι Λιθουανοί ανέβασαν τον ρυθμό τους και στο τέλος έφυγαν με την νίκη. Η κυπριακή ομάδα θα προσπαθήσει την Δευτέρα (30/9) να ανατρέψει την διαφορά στο σκορ στον επαναληπτικό στη Λιθουανία, για να προκριθεί στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο Κεραυνός ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι, καταφέρνοντας με το τέλος της α’ περιόδου να προηγείται με 24-15. Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στην β’ περίοδο, όπου με το τέλος του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 41-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 12 πόντους (52-40), ενώ στο 34’ πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (54-52). Δυστυχώς στο δ’ δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και στο τέλος έφυγαν με την νίκη με 71-55.

Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό ήταν ο Μο Αμπουκάρ με 12 πόντους (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 41-24, 52-40, 55-71