Κεραυνός: Έριξε 100άρα στον ΑΠΟΕΛ!

Βάζει πλώρη για το back2back το ερυθροκίτρινο εξπρές!

Ένας ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Κεραυνός Στροβόλου “ισοπέδωσε” το… αποκαρδιωτικό ΑΠΟΕΛ μέσα στο “Κώστας Παπαέλληνας” με το εκκωφαντικό 100-63 και συνέχισε το δικό του αήττητο στην ΟΠΑΠ Basket League απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής (6-0).

Η έκταση της νίκης (η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 43(!) πόντους) αλλά και η εμφάνιση σε ένα ακόμη ντέρμπι έδειξε πως οι ερυθροκίτρινοι βρίσκονται σε μια ταχύτητα μόνοι τους φέτος και αποτελούν το ακλόνητο φαβορί για το back2back. Από την άλλη οι γαλαζοκίτρινοι ήταν επιεικώς απογοητευτικοί καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης (και στις δύο πλευρές του παρκέ) δείχνοντας πως ο Νικόλας Παπαδόπουλος έχει πολλή δρόμο να διανύσει μέχρι να επαναφέρει το ΑΠΟΕΛ σε πρωταγωνιστική τροχιά.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, συνεχίζοντας από’κει που έμεινε στο “Νίκος Σολομωνίδης”. Με δύναμη πυρός την περιφέρεια (ξεκίνησε με 7/7 τρίποντα) και με εξαιρετικά κεφάτους τους Ρόρι και Κινγκ (που πέτυχαν 12 και 10 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο δεκάλεπτο) ο Κεραυνός ανέπτυξε μια διψήφια διαφορά κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 30-18.

Οι γαλαζοκίτρινοι του Νικόλα Παπαδόπουλου εκτός από το τεράστιο πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα (όλα τα τρίποντα -πλην ενός του Ρόρι- έγιναν κάτω από εξαιρετικές προυποθέσεις) δεν είχαν ούτε σημείο αναφοράς στην επίθεση εκεί όπου πάλευε μόνος ουσιαστικά ο Βασίλης Κούνας (σημείωσε 13 πόντους στα πρώτα 12 λεπτά) αφού η άμυνα των Στροβολιωτών είχε βραχυκυκλώσει τους Γκάρετ, Τόμπσον και Κκάφι (αθροιστικά μόλις 2 πόντους σε αυτό το διάστημα) ενώ το… ανακάτεμα της τράπουλας από τους 2 πάγκους λειτουργούσε ευεργετικά μόνο για τους γηπεδούχους που πήραν 13 πόντους από τους “παγκίτες” έναντι μόλις 1 του ΑΠΟΕΛ (1 ελεύθερη βολή του Γιανναρά). Με βόμβα τριών πόντων του Χάγκινς ο Κεραυνός εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (42-22) μόλις 4:03 πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε η αναμέτρηση μέχρι την ανάπαυλα με ιδανικό επιστέγασμα των προσπαθειών για τους παίχτες του Λείβα το εκπληκτικό μπλοκ του Κινγκ στον “άφαντο” (το πρώτο ημίχρονο) Τζάρβις Γκάρετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στ’αποδυτήρια με το σκορ στο 54-32.

Περιμέναμε μια χαλάρωση από τους γηπεδούχους καθώς και μια υποτυπώδη αντίδραση των φιλοξενουμένων, αντί αυτού οι ερυθροκίτρινοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +36 (83-47) με τους Χάγκινς και Ρόρι να κάνουν πράγματα και θαύματα αφού οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν με άμυνα ζώνης και οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν να πετάνε… βότσαλα στη θάλασσα από την περιφέρεια. Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (89-49) και φυσικά τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-18, 54-32, 89-49, 100-63

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Γκραντ 9, Μιχαήλ 4, Κινγκ 10 (2), Ρόρι 27 (4), Θεοχαρίδης, Χάγκινς 16 (3), Στυλιανού 16 (4), Παπαδημητρίου, Ο’Μπράιαν 14 (2), Αμπουκάρ 4.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκάρετ 7 (2), Τόμπσον, Ντέντι 19 (1), Κούνας 13 (3), Κάφι 10, Γιανναράς 12 (3), Κωνσταντίνου, Κοιλαράς 2, Μπόγιο, Λοϊζίδης.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση