Πανάξιος πρωταθλητής ο Κεραυνός! (pics-vid)

Η ομάδα του Στροβόλου έκανε το νταμπλ μετά από 22 ολόκληρα χρόνια

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, ο Κεραυνός νίκησε με 93-86 την ΑΕΚ στο «Κώστας Παπαέλληνας», έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το 7ο πρωτάθλημα στην ιστορία του, κάνοντας παράλληλα το νταμπλ μετά από 22 ολόκληρα χρόνια.

Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν σε χαμηλά επίπεδα, με την ΑΕΚ να διεκδικεί μέχρι τέλους την νίκη. Ωστόσο η ομάδα του Στροβόλου είχε καθαρό μυαλό, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έφυγε με την νίκη, κατακτώντας το 7ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι έγινε στην παρουσία αρκετών φίλων της καλαθόσφαιρας, αφού οι εξέδρες του «Κώστας Παπαέλληνας» ήταν κατάμεστες. Ως ο ACS MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Άντονι Κινγκ που σημείωσε 21 πόντους (8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 4’ είχε προηγηθεί με 15-7, ενώ στο 7:30 το σκορ πήγε στο 24-16. Μέχρι το τέλος της περιόδου η ΑΕΚ μείωσε στους τρεις την διαφορά (27-24). Στην β’ περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά και στο 12:30 ισοφάρισε σε 31-31. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, με την διαφορά να ανεβαίνει στους έντεκα πόντους στο 17:30, με το σκορ να είναι στο 45-34. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι Λαρνακείς μείωσαν σε 48-43.

Πιο καλά μπήκε στο γ’ δεκάλεπτο ο Κεραυνός που στο 23:30 έφερε την διαφορά στους δέκα (55-45). Ακολούθως η ΑΕΚ με επτά πόντους (τέσσερις ο Ντουρέν, τρίποντο ο Γκίμπσον) μείωσε σε 55-52, ενώ έπειτα οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 69-60.

Στο 31:10 το σκορ ήταν στο 72-62, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ με πέντε πόντους (τρίποντο ο Ντουρέν, δύο ο Σκίφιτς) μείωσε σε 72-67. Ακολούθησε απάντηση από τον Κεραυνό με πέντε πόντους (τρίποντο ο Χάγκινς, δύο ο Κινγκ) με την διαφορά να επανέρχεται στους δέκα (77-67). Στο 35:15 το σκορ ήταν στο 82-71, με την ΑΕΚ δύο λεπτά αργότερα να μειώνει στους τρεις την διαφορά (85-82). Ακολούθησαν τρεις πόντοι για τον Κεραυνό (δύο ο Χάγκινς, ένα ο Τσάνελς) με το σκορ να πάει στο 88-82, στο 39:12. Με την λήξη του αγώνα ο Κεραυνός πανηγύρισε την νίκη με 93-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 48-43, 69-60, 93-86

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης)

Μιχαήλ 1, Μπάρκερ 7, Αμπουκάρ 8, Κινγκ 21, Τσάνελς 20 (1), Στυλιανού 9 (3), Θεοχαρίδης, Κορωνίδης, Ελευθερίου, Χάγκινς 13 (2), Γουίλις 14.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης)

Σιζόπουλος 2, Ντουρέν 20 (3), Γκίμπσον 25 (6), Στιούαρντ, Βερεμένκο 9, Κούνας, Μπιγκς 15 (1), Παντελή 6 (1), Μαντοβάνη, Σκίφιτς 9 (1).

Έτσι κάλυψε τον αγώνα η ιστοσελίδα μας:

18:10 Τέλος του αγώνα. Ο Κεραυνός νίκησε την ΑΕΚ με 93-86 και κατέκτησε το πρωτάθλημα για τη σεζόν 2018-19.

18:05 Μείωσε η ΑΕΚ, 88-84, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

18:00 Μπροστά ο Κεραυνός με 88-82, 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

17:58 Μείωσε στους τρείς η ΑΕΚ, 85-82. Πάμε για θρίλερ στο φινάλε.

17:56 Μπροστά ο Κεραυνός με 85-78, δυο λεπτά πριν το τέλος.

17:53 Η διαφορά στους 8 πόντους, 84-76 τρία λεπτά πριν το τέλος.

17:50 Μπροστά ο Κεραυνός με 82-73, 3:50 πριν το τέλος του αγώνα.

17:44 Στο +11 ο Κεραυνός, 82-71 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Πολύ κοντά στον τίτλο και το νταμπλ η ομάδα του Στροβόλου.

17:40 Ξανά στους 10 η διαφορά, 77-69.

17:38 Μπροστά ο Κεραυνός με 72-67, εφτάμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

17:32 Άρχισε το 4ο δεκάλεπτο.

17: 30 Τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Κεραυνός-ΑΕΚ 69-60. Η ομάδα του Στροβόλου έχει ένα σημαντικό προβάδισμα το οποίο θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί για να φτάσει στη νίκη που θα ισοδυναμεί με την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

17:24 Στο +5 ο Κεραυνός, 60-55.

17:19 Σταθερά μπροστά ο Κεραυνός με 55-48, πέντε λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

17:13 Ο Κεραυνός προηγείται με 50-45, εφτάμισι λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

17:09 Άρχισε το 3ο δεκάλεπτο.

17:00 Οι καλύτερες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου.

16:55 Τέλος ημιχρόνου. Κεραυνός-ΑΕΚ 48-43.

16:50 Ο Κεραυνός προηγείται με 46-40, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου.

16:43 Στο +9 ο Κεραυνός, 43-34, τρία λεπτά περίπου πριν το τέλος του 2ου δεκαλέπτου.

16:36 Μπροστά ο Κεραυνός με 36-33, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

16:31 Στο 31-31 το σκορ, εφτάμισι λεπτά πριν το τέλος του 2ου δεκαλέπτου.

16: 27 Άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο.

16:26 Τέλος πρώτου δεκαλέπτου. Κεραυνός-ΑΕΚ 27-24.

16:22 Μείωσε στο καλάθι η ΑΕΚ, 24-22 το σκορ υπέρ του Κεραυνού.

16:17 Μπροστά ο Κεραυνός με 19-14, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος του 10λεπτου.

16:10 Ο Κεραυνός προηγείται με 15-9, πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

16:00 Άρχισε ο αγώνας