Εντός έδρας ήττα του Κεραυνού από την Bamberg

Παρά την προσπάθειά του ο Κεραυνός ηττήθηκε ME 90-87 από την Bamberg στο «Κώστας Παπαέλληνας», για τη δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του FIBA Europe Cup. Στον αγώνα υπήρξαν συχνές εναλλαγές στο σκορ, με την ομάδα του Στροβόλου να έχει το προβάδισμα στο τέλος των τριών πρώτων δεκαλέπτων, όμως οι Γερμανοί μπήκαν μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη.

Ο Κεραυνός πέτυχε το πρώτο καλάθι στον αγώνα με τον Thomas. Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ με την Βamberg με λέι απ του Bohacik να μπαίνει μπροστά με πέντε πόντους (9-14). Στο 9' οι «ερυθροκίτρινοι» πέρασαν ξανά μπροστά με το τρίποντο του Thomas (23-20), ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (25-23).

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί βρέθηκαν πέντε πόντους μπροστά στο 16' (33-38), με την ομάδα του Στροβόλου να αποκτά αυτή την ίδια διαφορά στο 18' με νέο τρίποντο από τον Thomas (44-39). To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Burns που έκανε το 48-42.

Στο 23' το τρίποντο από τον Μιχαήλ έφερε τη διαφορά στους εννέα πόντους (55-46), μειώθηκε στον έναν στο 26' με το τρίποντο του Bohacik (59-58), όμως οι Στροβολιώτες κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (72-66).

Μέχρι το 34' ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα με το λέι απ του Bohacik (75-76), με το σερί τους να φθάνει τους εφτά πόντους και στο 36' με τις βολές του Chachashvili είχε έξι πόντους διαφορά (75-81).

Στο 39' η Bamberg προηγείτο με επτά πόντους (77-84) με το συγκρότημα του Στροβόλου να μειώνει σε έναν μετά από λέι απ του Burns (84-85) 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν απώλεσαν το προβάδισμά τους (87-90).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-23, 48-42, 72-66, 87-90