Ένατο ροζ φύλλο για τον Κεραυνό

Επικράτησε εντός έδρας της ΕΘΑ με 108-65

Θετικά άρχισε το 2023 ο Κεραυνός επικρατώντας εντός έδρας της ΕΘΑ με 108-65 , στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Σάιμον Μιχαήλ με 18 πόντους, 2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Ο Κεραυνός στο 7' είχε προβάδισμα εννέα πόντων (17-8) μετά από το λέι απ του Thomas, με την ΕΘΑ με σερί εννέα πόντων να ισοφαρίζει σε 17-17 στο 9' με το καλάθι του Key. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Μιχαήλ (19-17).

H ομάδα του Στροβόλου μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα από τους Μιχαήλ και Mishula και με τις δύο βολές του Μιχαήλ στο 11' έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (27-17). Η μέγιστη απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στο 16' όταν με τρίποντο του Μάρκου έγινε το 42-23, με τη διαφορά των 19 πόντων να είναι η ίδια και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά από τρίποντο του Μαραγκού (51-32).

Οι «ερυθροκίτρινοι» ξεκαθάρισαν το ένατο τους ροζ φύλλο σε δέκα αγώνες στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας μάλιστα τις αποστάσεις. Στο τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε τη διαφορά κατά επτά πόντους (80-54) και άλλους 17 στο τέταρτο δεκάλεπτο (108-65).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 48-32, 51-32, 108-65