Έκλεισε θέση για τον τελικό ο Κεραυνός

Πέτυχε νέα νίκη επί του ΑΠΟΕΛ

Το πρώτο εισιτήριο για την συμμετοχή στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League εξασφάλισε ο Κεραυνός, μετά την τρίτη του διαδοχική νίκη επί του ΑΠΟΕΛ, όπου έκανε το 3-0 στη σειρά. Ο Κεραυνός επικράτησε στον Στρόβολο του ΑΠΟΕΛ με 93-84, φτάνοντας έτσι στην πρόκριση στους τελικούς. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπράντον Ρόζελ με 24 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Στα μισά του δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 17-11, ενώ τέσσερις πόντοι από τους Ρόρι και Ρόζελ στη συνέχεια έφεραν το σκορ στο 21-11 για τους γηπεδούχους. Με το τέλος της περιόδου η διαφορά του +10 παρέμεινε, με τους «ερυθροκίτρινους» να προηγούνται με 29-19. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε καλά στην β’ περίοδο και έως το 15:30 μείωσε σε 34-32. Στη πορεία ωστόσο ο Κεραυνός ανέβασε στροφές και μέχρι το ημίχρονο επανέφερε την διαφορά στους δέκα (49-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός μπήκε δυνατά και έως το 26:30 είχε προηγηθεί με 72-55, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ με εννέα πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου μείωσε σε 72-64. Μέχρι το 33’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 85-71, με τον ΑΠΟΕΛ στο επόμενο δίλεπτο να μειώνει σε 85-80. Με την ολοκλήρωση του αγώνα το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πήρε την νίκη με τελικό σκορ 93-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 49-39, 49-39, 93-84