Έκανε το μεγάλο «break» ο Κεραυνός και παράταση στην αγωνία!

Στο Game 5 θα κριθεί ο πρωταθλητής

Με νίκη για τον Κεραυνό ολοκληρώθηκε ο 4ος αγώνας για την τελική φάση των πλέι-οφ της ΟΠΑΠ Basket League, παιχνίδι που έγινε στο «Κίτιον» και έτσι, ο τίτλος του φετινού πρωταθλητή θα κριθεί σε πέμπτο και καθοριστικό παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί στην έδρα του Κεραυνού, την αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας».

Αυτό καθώς το σκορ νικών ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι στο 2-2, ενώ στην αρχή, η ομάδα της Λάρνακας είχε πάρει το προβάδισμα με 2-0.

Στον αποψινό αγώνα ο Κεραυνός κέρδισε με σκορ 69-64.

Κορυφαίος παίκτης για τη νικήτρια ομάδα στην αναμέτρηση ήταν ο Krubally (22 πόντοι, 1/1 βολή, 9/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ)

Δυνατό ξεκίνημα για τον Κεραυνό, που αρχικά προηγήθηκε με 10-0 και λίγο μετά με 19-2. Σαφώς καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι, με όπλα τη δυνατή άμυνα και την ευστοχία από την περιφέρεια, πήραν αυτό το μεγάλο προβάδισμα στο ξεκίνημα.

Η βελτιωμένη στη συνέχεια άμυνα της ΑΕΚ, ήταν η βασική αιτία του 8-0 σερί που κατέγραψε η γηπεδούχος, που μείωσε σε 19-10.

Ωστόσο στη συνέχεια και πάλι ήταν ο Κεραυνός που βρήκε εκτελεστικές λύσεις, για να προηγηθεί στο 10λεπτο με 26-12.

Στο 29-12 πήγε το σκορ στην αρχή της 2ης περιόδου, αλλά με 5-0 σερί η ΑΕΚ μείωσε σε 29-17. Συνεχίζοντας την αντεπίθεση της η γηπεδούχος, έριξε τη διαφορά στο καλάθι (30-28) κάτι που έγινε στο 17`.

Οι γηπεδούχοι, αρκετά πιεστικοί στην άμυνα, είχαν αναγκάσει σε αρκετά οργανωτικά λάθη τον αντίπαλο τους, που έμεινε μακριά από το σκορ, για 5`56``.

Έτσι, με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η ΑΕΚ μείωσε σε 33-32, κρατώντας τον Κεραυνό στη 2η περίοδο στους 7 πόντους.

Στην 3η περίοδο ο Κεραυνός ξεκίνησε με 9-2 σερί για να προηγηθεί με 42-34 και λίγο μετά και ενώ οι δυνατές άμυνες ήταν το κύριο στοιχείο, η διαφορά ανέβηκε στο +9 (47-38), πάντα για τον Κεραυνό.

Γενικά ήταν ένα παιχνίδι δυνατών άμυνων η 3η περίοδος, με τον Κεραυνό να κρατάει συνεχώς το προβάδισμα και έτσι στο 30`, προηγήθηκε με 50-43.

Προβάδισμα με 55-47 απέκτησε στις αρχές της 4ης περιόδου ο Κεραυνός, με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν…

Στο 36`02`` σημειώθηκε 10λεπτη περίπου διακοπή λόγω βλάβης στον ηλεκτρονικό πίνακα.

Όταν το παιχνίδι άρχισε ξανά, ο Κεραυνός ανέβασε τη διαφορά στο +11 (66-55 στο 37`) και πλέον ήταν πολύ κοντά στη νίκη.

Στο 38`, η διαφορά ήταν στο +10 (68-58) για τον Κεραυνό, που τελικά πήρε τη νίκη με 69-64, καθώς η ΑΕΚ μείωσε στο τέλος.

Έτσι, ο τίτλος του πρωταθλητή, θα κριθεί σε 5ο και καθοριστικό παιχνίδι που θα γίνει στην έδρα του Κεραυνού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 32-33, 43-50, 64-69.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 7, Brown 16, Σιζόπουλος 8 (1), Gresham 8, Μαντοβάνης, Hunt 16 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Παντελή 6 (1),

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 9 (1), Μιχαήλ 7 (1), Στυλιανού 6 (1), Τίγκας 15 (2), Thomas 10 (1), Krubally 22 (1), Mishula 7 (2), Πασιαλής 3 (1), Τίγκας 5 (1).