Δύο στα δύο για τον Κεραυνό

Με διπλό επί της ΠΑΕΕΚ

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε ο Κεραυνός επικρατώντας, για τη 2η αγωνιστική, εκτός έδρας με 80-67 της ΠΑΕΕΚ, η οποία έδωσε το πρώτο της παιχνίδι στη φετινή σεζόν της ΟΠΑΠ Basket League.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στροβόλου ο Shavar Lewis Raynolds Jr με 24 πόντους, 4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

H ΠΑΕΕΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού με τον Ikpe για να απαντήσει ο Κεραυνός με τον Τaylor (2-2) για να ακολουθήσει εναλλαγή στο σκορ. Στο 7' ο Ikpe με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα της Κερύνειας με έξι πόντους (16-10). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στον έναν πόντο (18-17) μετά το λέι απ του Τίγκα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου το καλάθι του Day κι ακολούθως το τρίποντο του Τίγκα έφερε την ισοφάριση σε 20-20, με την ομάδα του Στροβόλου να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 12' με το δίποντο του Raynolds. Στο 14' με τρίποντο του Αντρέου το συγκρότημα της Κερύνειας μπήκε μπροστά με πέντε πόντους (29-24). Μέχρι το 18', μετά το τρίποντο του Ikpe η διαφορά ήταν στον έναν πόντο (37-38), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με δύο βολές του Τίγκα και δίποντο του Raynolds που έφεραν τον Κεραυνό μπροστά (37-42).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Day (39-42) για λογαριασμό των γηπεδούχων, όμως στη συνέχεια οι «ερυθροκίτρινοι» άνοιξαν τις διαφορές. Στο 24' ο Spencer έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (40-51). Ο ίδιος καλαθοσφαιριστής πέτυχε τους τελευταίους πέντε πόντους του τρίτου δεκαλέπτου ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στους είκοσι πόντους (48-68).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΠΑΕΕΚ μείωσε κατά επτά πόντους το σκορ, πετυχαίνοντας 19 πόντους έναντι 12 του Κεραυνού, ο οποίος πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-42, 48-68, 67-80