Πήρε το ντέρμπι ο Κεραυνός!

Επικράτησε με 93-78 την Πετρολίνα ΑΕΚ

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι που έκλεισε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας με 93-78 την Πετρολίνα ΑΕΚ. Η ομάδα του Στροβόλου, που πήρε την 11η νίκη της, είχε ως κορυφαίο τον Zachary Ryan Thomas που πέτυχε 19 πόντους, 4 τρίποντα και 8 ριμπάουντ.

Μετά από την αρχική εναλλαγή στο σκορ, στο 5' ο Κεραυνός με σερί 11 πόντων προηγείτο 18-9 με το τρίποντο του Στυλιανού. Στο 8' η Πετρολίνα ΑΕΚ πλησίασε στους τέσσερις (23-19) με τη βολή του Παντελή. Στο τελευταίο μισό λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου ο Mishula πέτυχε πέντε πόντους (τρίποντο και λέι απ) για λογαριασμό των γηπεδούχων, κάνοντας το 28-19.

O ίδιος καλαθοσφαιριστής έκανε ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο με άλλους πέντε πόντους ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό πόντων (33-19) στο 11'. Η διαφορά των 14 πόντων υπήρχε και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (54-40) που έκλεισε με το καλάθι του Μιχαήλ.

Στο 28' η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στους 15 πόντους (78-53) μετά το λέι απ του Κrubally, με τους «κιτρινοπράσινους» να μειώνουν κατά έξι πόντους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου μετά τα δύο τρίποντα από τους Μανωλόπουλου και Stong (78-59).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κατά τέσσερις πόντους (πέτυχαν 19 πόντους έναντι 15) για να πάρουν οι γηπεδούχοι τη νίκη με τελικό σκορ 93-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 54-40, 78-59, 93-78