Νίκες με... εκατοστάρες για Κεραυνό και ΕΘΑ

Με νικητή τον Κεραυνό τελείωσε το αποψινό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας», ανάμεσα στους ερυθροκίτρινους και στην Ανόρθωση. Το σκορ του αγώνα ήταν 103-85. Ήταν παιχνίδι για την 7η αγωνιστική της πρώτης φάσης για το πρωτάθλημα της ΟΠΑΠ Basket League, στο οποίο κορυφαίος από τους νικητές, ήταν ο Thomas που σημείωσε 21 πόντους με 2-5 βολές, 5-7 δίποντα, 3-4 τρίποντα και δέκα ριμπάουντ.

Με τη νίκη αυτή, ο Κεραυνός ανέβηκε μόνος στη 2η θέση (5 νίκες / μία ήττα), ενώ η Ανόρθωση δέχθηκε την 4η φετινή της ήττα.

Με εναλλαγές στο προβάδισμα ξεκίνησε η αναμέτρηση, που γενικά κατά την 1η περίοδο, είχε εξελιχθεί σε έναν γρήγορο ρυθμό. Στη συνέχεια η Ανόρθωση, σε δυο περιπτώσεις, αποσπάστηκε με +4 (15-11 και 20-16), αλλά στα τελικά χρονικά σημεία, ο Κεραυνός προσπέρασε και στο 10` προηγήθηκε με 25-24.

Ο ίδιος ρυθμός κρατήθηκε και στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με την Ανόρθωση να αποκτά ξανά το προβάδισμα με 29-27, αλλά στη συνέχεια ο Κεραυνός πραγματοποιώντας ένα σερί 19-4, προσπέρασε με 46-31 στο 17`. Οι γηπεδούχοι συντήρησαν τη διαφορά πάνω από το +10 και με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 51-40.

Σε επίπεδα άνω των 15 πόντων, ανέβασε τη διαφορά ο Κεραυνός στις αρχές της 3ης περιόδου και ήταν μια διαφορά που οι γηπεδούχοι, κρατούσαν σταθερά, παρά τις προσπάθειες αντίδρασης από πλευράς φιλοξενουμένων. Στο 25`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (67-47) και με τη λήξη της περιόδου αυτής, ήταν μπροστά με 81-62.

Στις αρχές της 4ης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στους 25 πόντους (89-64), πάντα για τον Κεραυνό, που όσο άδειαζε η κλεψύδρα του χρόνου, τόσο πλησίαζε προς την τελική επικράτηση, παρά τη συνεχιζόμενη προσπάθεια από πλευράς Ανόρθωσης. Ωστόσο λίγο πριν το τέλος, ο Κεραυνός πέρασε τους εκατό πόντους και τελικά πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 103-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 51-40, 81-62, 103-85

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 11, Μιχαήλ 10, Στυλιανού 10 (2), Thomas 21 (3), Krubally 11, Γιαξής, Πασιαλής 4, Μαραγκός 4, Μάρκου 8 (1), Τίγκας 14 (2), Abell 10 (1), Σάββα.

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Wade 12 (2), Ελευθερίου 2, Sanadze 19, Μουόσα 12 (2), Paulicap 15, Κωνσταντίνου, Τομπάζος 5 (1), Βύρωνος 3 (1), Μαυρομμάτης 2, Bradley 15 (2).

Στην τέταρτη φετινή της νίκη έφθασε σήμερα η ΕΘΑ, η οποία κέρδισε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία» την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 103-87.

Στο παιχνίδι που ήταν για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Curry που σημείωσε 37 πόντους (9/15 βολές, 8/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Έγκωμης δίνοντας συνέχεια στην καλή φετινή της πορεία, διατηρήθηκε στα ψηλά της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα της Ένωσης, παραμένει σε απολογισμό μιας νίκης, στους επτά ως τώρα αγώνες που έχει δώσει.

Συνεχόμενο το προβάδισμα για τη γηπεδούχο ομάδα, που αρχικά είχε προηγηθεί με 6-0. Στη συνέχεια η ΕΘΑ απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (18-8) και παρά το ότι η Ένωση, βρήκε κάποιους πόντους στη συνέχεια, με το τέλος της 1ης περιόδου η ΕΘΑ προηγήθηκε με 23-17.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα της Έκγωμης συνέχισε να έχει λύσεις στην εκτέλεση και έτσι, αύξανε σταδιακά την υπέρ της διαφορά, της οποίας το ύψος έφθασε και στο +17 (39-22 στο 16`) και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά έφθασε στους 21 πόντους (47-26) ενώ στο 20`, το σκορ πήγε στο 48-33.

Σταθερά διατήρησε το προβάδισμα κατά την 3η περίοδο η μετέπειτα νικήτρια ομάδα της ΕΘΑ. Παρά την προσπάθεια από πλευράς Ένωσης, για μείωση της διαφοράς, εν τούτοις η γηπεδούχος, ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους, όταν προηγήθηκε με 59-40 στο 24`. Στο 27` η Ένωση μείωσε σε 67-55 αλλά στο 30`, η ΕΘΑ προηγήθηκε με 74-58.

Πάνω από τους 20 πόντους, ανέβηκε ξανά η διαφορά στις αρχές της 4ης περιόδου και έτσι, όσο περνούσε η χρόνος, τόσο πιο κοντά στην 4η φετινή της νίκη βρισκόταν η ΕΘΑ, η οποία στο 36` είχε προηγηθεί με 87-66. Λίγο πριν το τέλος, η επίθεση της ΕΘΑ ξεπέρασε τους 100 πόντους και τελικά η ομάδα της Έγκωμης, κέρδισε το παιχνίδι με 103-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 48-33, 74-58, 103-87.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου 5 (1), Akec 14 (1), Curry 37 (4), Χριστοδουλίδης 2, Key 13 (1), Χριστοφίδης 2, Dixon 24 (3), Παναγιώτου 3 (1), Ορφανός 2, Νεοφύτου, Κυριακίδης 1, Μάτσης.

ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): McKissik 21, Cook 21 (2), Σολομού 9, Kinard 15, Πυρίλλης 2, Χαραλάμπους 2, Alok 14 (1), Κωνσταντίνου 3 (1).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση