Πήρε το διπλό στην παράταση η Ομόνοια

Επικράτησε της ΕΝΑΔ με 72-65

Η ΕΑΣ Ομόνοια πήρε το διπλό επί της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ, επικρατώντας με 72-65 στην παράταση, με MVP τον Νάθαν Κριλ, έχοντας 16 πόντους, 2 τρίποντα, 17 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Ομόνοια, που έφθασε στην  τρίτη συνεχόμενη νίκη, πήρε προβάδισμα με 6-0 στο 2’ λεπτό με την ΕΝΑΔ να μειώνει σε 6-4, ενώ ισοφάρισε στο 5’ σε 8-8.στο 7’ οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με το τρίποντο του Φίσερ (14-13), όμως οι «πράσινοι» γύρισαν το σκορ σε 16-14 στο επόμενο λεπτό και το δεκάλεπτο έληξε με 25-15.

Στη δεύτερη περίοδο η Ομόνοια διατηρούσε το προβάδισμα της καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου κρατώντας το +10, αφού το ημίχρονο έληξε με σκορ 37-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ η Ομόνοια βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 40-29 στο 25’, η ομάδα του Αγίου Δομετίου μείωσε σε 40-35 στο 27’, και το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 40-38. Στην τέταρτη περίοδο η ΕΝΑΔ προσπάθησε να γυρίσει το σκορ, φτάνοντας στο -2 στο 34’ με σκορ 49-47. Στο 38’ η ΕΝΑΔ ισοφάρισε με το λεϊ απ του Φίσερ (57-57) και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στην παράταση η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα με το τρίποντο του Φλούντ (60-57) και έφτασε στο +9 στο τελευταίο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη επικρατώντας με 72-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 27-37, 38-43, 57-57, 65-72

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Αναστάσιος Στουγιανούδης)

Κασινόπουλος, Παναγιώτου 4, Μόσλεϊ 20 (2), Φίσερ 25 (4), Κροφ 8, Σέπος 8 (1), Φραγκέσκου