Πέρασε άνετα από την ΕΘΑ η Ομόνοια

Ανέβηκαν στην έβδομη θέση οι «πράσινοι»

Tην έκτη της νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε η Ομόνοια, παίρνοντας διπλό επί της ΕΘΑ με 73-56, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Το συγκρότημα της Λευκωσίας έφθασε τους 19 βαθμούς, σε 13 παιχνίδια, και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, με έναν βαθμό μπροστά από την ΕΘΑ, η οποία σε 15 αγώνες μάζεψε 18 βαθμούς και είναι στην προτελευταία θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στόκλεϊ Τσάφι με 17 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με καλάθια των Γκαρθ και Γκαμπλ η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα στο πρώτο λεπτό (0-4) και με εξαίρεση λίγο πριν από το έκτο λεπτό, όταν η βολή του Γιούινγκ έφερε το 11-11, οι «πράσινοι» στο υπόλοιπο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ. Η περίοδος έκλεισε με διαφορά οκτώ πόντων (17-25).

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Τρετιακόβ που έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (17-28), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου άνοιξαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις (29-44).

Στο 17' η Ομόνοια, μετά τις δύο βολές του Τσάφι, άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 20 πόντους (37-57). Μέχρι την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου η ΕΘΑ έφτιαξε σερί δέκα πόντων, πέντε από τον Ροδοσθένους κι άλλους τόσους από τον Ρόδες, και πλησίασε την ομάδα της Λευκωσίας (47-57).

Στο 34' η ομάδα της Έγκωμης μείωσε στους επτά πόντους (55-62), όμως η Ομόνοια κρατήθηκε μέχρι το τέλος μπροστά στο σκορ και πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 73-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 29-44, 47-57, 56-73