Όγδοη νίκη για την Ομόνοια

Επικράτησε με 87-64 του ΑΠΟΠ

Την όγδοη νίκη της πέτυχε η ΕΑΣ Ομόνοια επικρατώντας με 87-64 του ΑΠΟΠ, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Mε αυτό το ροζ φύλλο η ομάδα της Λευκωσίας έφθασε τους 23 βαθμούς και βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας, έναν πίσω από τις Remedica ΕΝΠ και ΑΠΟΕΛ. Το συγκρότημα της Πάφου είναι στην έβδομη θέση με 22 βαθμούς.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Καρλ Γκαμπλ με 21 πόντους (16 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Με τρίποντα των Πίγκραμ και Γουάλεϊ κι άλλο ένα δίποντο από τον δεύτερο, ο ΑΠΟΠ προηγήθηκε με 8-0 στο 2', με την Ομόνοια μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (12-12) μετά τη βολή του Γκαμπλ. Από εκείνο το σημείο το προβάδισμα άλλαζε χέρια, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους χάρις σε τρίποντο του Πίγκραμ στα τελευταία δευτερόλεπτα (22-25).

Οι «πράσινοι» μπήκαν με σερί 13 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το 12' είχαν προβάδισμα με διψήφιο αριθμό (35-25), με την παφιακή ομάδα να ρίχνει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-38).

Η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου πέτυχαν 12 πόντους περισσότερους (26 έναντι 14) και έτσι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο 72-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ομόνοια διεύρυνε το προβάδισμά της και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα 87-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 42-38, 72-56, 87-64