Νίκη του Κεραυνού επί της Ομόνοιας

Εκτός έδρας νίκη για τον Κεραυνό, ο οποίος στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League επικράτησε της Ομόνοιας στην κλειστή αίθουσα «Αγίου Δομετίου» με 79-71, σε παιχνίδι το οποίο είχε μεταδοθεί ζωντανά από την συνδρομητική πλατφόρμα της ΚΟΚ, το CBF TV.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη των «ερυθροκίτρινων» στο πρωτάθλημα σε τρεις αγώνες, ενώ για τους «πράσινους» ήταν η δεύτερη ήττα σε τέσσερις αναμετρήσεις. Κορυφαίος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μπράντον Ρόζελ με 33 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Ο Κεραυνός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο 5’ ήταν μπροστά στο σκορ με 16-4. Η Ομόνοια μείωσε την διαφορά στους πέντε έως την λήξη της περιόδου (19-14). Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου στο 15’ το σκορ είχε πάει στο 30-24. Με το φινάλε του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» προηγούνταν με 42-35.

Στο 24:30 ο Κεραυνός ήταν μπροστά με +6, όπου το σκορ ήταν στο 51-45. Ακολούθως η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ανέβασε στροφές, κλείνοντας την τρίτη περίοδο με διαφορά +16 (67-51). Η Ομόνοια ήταν βελτιωμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο, σε μία προσπάθεια να μειώσει την διαφορά στο σκορ και να μπει στην διεκδίκηση της νίκης, καταφέρνοντας ως το 36’ να μειώσει σε 70-62. Στο 38:30 το σκορ οδηγήθηκε στο 77-69, ενώ με το φινάλε της αναμέτρησης η ομάδα του Στροβόλου επικράτησε με 79-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 35-42, 51-67, 71-79