Με νίκη της ΕΝΠ επί της Ομόνοιας ολοκληρώθηκε η Α' φάση

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Remedica ΕΝΠ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 67-65 επί της EAΣ Ομόνοιας, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με το οποίο ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της διοργάνωσης. Αυτό ήταν το δέκατο ροζ φύλλο για την ομάδα του Παραλιμνίου και πάει ως τέταρτη στη δεύτερη φάση, ενώ το συγκρότημα της Λευκωσίας ως έκτο.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζασμάρ Φέργκιουσον με 22 πόντους (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασσίστ).

Στο 5' η Ομόνοια μετά από δίποντα των Τσάφι και Γκαρθ πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5), με την Ένωση να ισοφαρίζει 11-11 στο 6' με καλάθι του Κουμή. Μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Γκαρθ με δύο βολές έβαλε μπροστά τους «πράσινους» (15-13), με τους «βυσσινί» να απαντούν με τρίποντο του Άνκρουμ (15-16).

Στο 12' οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο του Φέργκιουσον μπήκαν μπροστά (19-21), με την Ομόνοια να φτιάχνει ένα σερί εννέα πόντων και στο 15' βρέθηκε στο συν επτά (28-21). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με το καλάθι του Ρόμπινσον, με το οποίο η Ένωση μείωσε σε 39-35.

Η Ομόνοια με τη βολή του Γκαμπλ στο 22' έφερε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (45-37), με την ομάδα του Παραλιμνίου στη συνέχεια να φτιάχνει σερί 13 πόντων και μέχρι στο 28’ με τη βολή του Άνκρουμ ήταν μπροστά στο σκορ (45-50). To τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία 50-50, μετά από τρίποντο του Πηλακούτα και δύο βολές του Τσάφι για λογαριασμό της Ομόνοιας. Η Ομόνοια με το δίποντο του Γκαρθ στο 38' είχε το προβάδισμα 63-60, με τον Φέργκιουσον να πετυχαίνει δύο διαδοχικά τρίποντα και να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους (63-66). Οι «βυσσινί» ήταν αυτοί που τελικάν πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 67-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 39-35, 50-50, 65-67