Ήττα και στο μπάσκετ για την Ομόνοια

Έχασε από την ΕΘΑ με 73-66

Η ΕΘΑ Έγκωμης επικράτησε της Ομόνοιας με 73-66 στον αγώνα για την 4η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης ο Χάρις με 29 πόντους, 7 τρίποντα και ριμπάουντ.

Η ΕΘΑ μπήκε δυνατά στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμα με 9-0 στο 3’. Η Ομόνοια μείωσε στο 4’, με τον Πηλακούτα να πετυχαίνει τρίποντο και να κάνει το 9-6. Στο 17’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +13 με σκορ 21-8 και κρατώντας τη διαφορά το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 26-13. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Έγκωμης ανέβασε τη διαφορά, που με τρίποντο του Χάρις στο 19’ έκανε το 46-27. Σκορ ημιχρόνου 46-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ομόνοια μπήκε δυνατά. Με τρίποντο του Σμιθ στο 22’ μείωσε σε 49-35, ενώ το τρίποντο του Μύθιλλου στο 26’ διαμόρφωσε το σκορ σε 55-42. Στο 29’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 58-50 με εύστοχο τρίποντο του Πηλακούτα και το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Ομόνοια μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους στο 38’, όμως η ΕΘΑ κράτησε το προβάδισμα της παίρνοντας τη νίκη με 73-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 46-30, 50-58, 73-66