Διπλό της Ομόνοιας στην Πάφο

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Στόκλεϊ Τσάφι με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ

ΑΠΟΠ και Ομόνοια αναμετρήθηκαν για την 8η Αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League στην Κλειστή Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» με την ομάδα της Λευκωσίας να παίρνει τη νίκη με 91-85. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την Ομόνοια, ενώ η ομάδα της Πάφου δέχτηκε την έκτη ήττα της στο πρωτάθλημα. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Στόκλεϊ Τσάφι με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Ισορροπημένα μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγώνα, με εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι και τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (16-14). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, ανοίγωντας μία διαφορά 6 πόντων (28-22).

Η Ομόνοια αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατόρθωσε να περάσει μπροστά στο σκορ μέχρι τα μισά της περιόδου (32-33 και 34-37 λίγο αργότερα). Παρόλα αυτά, ο ΑΠΟΠ με έναν… αφινιασμένο Ουάσινγκτον, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (!), πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 49-45.

Στην τρίτη περίοδο, η Ομόνοια έβγαλε και πάλι αντίδραση, κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι και στο τέλος να περάσει μπροστά με τρεις πόντους, χάρη στο φάουλ που κέρδισε ο Νικ Γκαρθ σε προσπάθεια για τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα (65-68).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 11 πόντους διαφορά (65-78). Ο ΑΠΟΠ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε μέχρι τους 5, όμως η Ομόνοια έβρισκε τον τρόπο να απαντάει στην πίεση των γηπεδούχων. Χαρακτηριστική η φάση όπου ο Πίγκραμ με τρίποντο μείωσε στους 4, όμως απάντησε αμέσως ο Γκαρθ με δικό του τρίποντο, με δυόμιση λεπτά να απομένουν στο ρολόι (77-84). Έτσι η Ομόνοια έφυγε με το διπλό από την Πάφο με τελικό σκορ 91-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 49-45, 65-68, 85-91.