Καλαθόσφαιρα: Νίκες για ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ

Επάνοδος στις επιτυχίες για τον ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα τελείωσε το δεύτερο Σαββατιάτικο παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική στην 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Τ. Παπαδόπουλος – Ελευθερία», η ομάδα των Γαλαζοκίτρινων, κέρδισε την ΕΘΑ με 71-66, σε ένα παιχνίδι όπου είχε μεν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά η ΕΘΑ, ήταν συνεχώς κοντά και έτσι, το ενδιαφέρον παρέμεινε ως το τέλος.

Ήταν η 10η φετινή νίκη για τον ΑΠΟΕΛ και παράλληλα, η 9η ήττα για την ΕΘΑ.

Οι νικητές είχαν προηγηθεί στο ημίχρονο με 33-24 και είχαν για κορυφαίο τον Mckinnis (19 πόντοι, 3/3 βολές, 8/13 δίποντα, 21 ριμπάουντ)

Παιχνίδι αργού ρυθμού, δυνατής άμυνας και από τις δυο ομάδες, αλλά και αστοχία, ήταν τα κύρια γνωρίσματα στα αρχικά χρονικά σημεία της αναμέτρησης.

Ωστόσο από το ρυθμό αυτό, ήταν το ΑΠΟΕΛ που έδειξε να ευνοείται καθώς σε όλη σχεδόν τη διάρκεια της 1ης περιόδου, είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, τη στιγμή που η ΕΘΑ, σε όλο το 1ο κομμάτι της αναμέτρησης, παρέμενε αρκετά άστοχη.

Έτσι στο 10λεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 13-5.

Ο ίδιος αργός ρυθμός είχε και συνέχεια κατά τη 2η περίοδο, κάτι που βοήθησε τον ΑΠΟΕΛ να συντηρεί ένα σταθερό προβάδισμα, που κυμαινόταν στο +10. Η ΕΘΑ δυσκολευόταν πολύ να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και ενώ στο 16`, το σκορ είχε πάει στο 26-14 για τους Γαλαζοκίτρινους.

Στη συνέχεια η ΕΘΑ βρήκε μεν κάποιες λύσεις, αλλά όχι επαρκείς για να απειλήσει τον αντίπαλο της, που προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 33-24.

Η βελτιωμένη άμυνα της ΕΘΑ, καθώς και οι λύσεις που εύρισκε στην επίθεση, της απέφεραν μείωση στο καλάθι, όταν η ομάδα της Έγκωμης, μείωσε σε 37-35. Ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και με 8-0 σερί, ανέβασε τη διαφορά στο +10, όταν προηγήθηκε με 45-35.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στους 11 (48-37), αλλά στα τελικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου, η γηπεδούχος έριξε τη διαφορά στο -5, με το σκορ στο 50-45 και έτσι, η τελευταία περίοδος, αναμενόταν με αρκετό ενδιαφέρον.

Όμως στα αρχικά χρονικά σημεία της 4ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε με ένα 11-1 σερί, γεγονός που του απέφερε προβάδισμα 15 πόντων, λίγο μετά το 33`, σημείο στο οποίο το σκορ πήγε στο 61-46.

Πλέον η ΕΘΑ, ήταν αναγκασμένη να ψάξει για λύσεις, ούτως ώστε να επανέλθει στο παιχνίδι και με ανασταλτική πίεση, λίγο μετά το 36`, έριξε τη διαφορά στο -7, όταν μείωσε σε 65-58.

Έτσι το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον όσο πλησίαζε προς την ολοκλήρωση του, ενώ στο 39`, η ΕΘΑ μείωσε στο -4 (68-64), αλλά κατόπιν άστοχων προσπαθειών και από τις δυο ομάδες, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 70-64 στο 39`39’’ και τελικά πήρε τη νίκη με 71-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 05-13, 24-33, 45-50, 66-71.

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Clemons 22 (3), Νεοφύτου 3, Κυριακίδης 1, Reed 15, Stevenson 14, Χ`Κώστας 11 (2), Κωνσταντίνου, Ορφανός.

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Γιάννης Δαμαλής): Jacobs 8, Κοιλαράς, Γεωργακούδης 2, Σολωμού 4, Mckinnis 19, Σοφοκλέους 1, Blackmon 9 (2), Γιανναράς 11 (1), Παπαμιχαήλ 7 (2), Πυρίλλης, Ουάτς 3 (1), Nottage 7.

Με νίκη για την Payabl. EKA ΑΕΛ, ολοκληρώθηκε το πρώτο από τα δυο Σαββατιάτικα παιχνίδια για τη 15η αγωνιστική της 1ης φάσης για την ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο Λευκόθεο, η ομάδα της Λεμεσού, νίκησε την ΠΑΕΕΚ με 86-81, σημειώνοντας έτσι την 9η φετινή της νίκη, παράλληλα με το που η ΠΑΕΕΚ, δέχθηκε τη 10η φετινή της ήττα.

Η ΑΕΛ, που προηγήθηκε με 48-45 στο ημίχρονο, είχε για κορυφαίο τον Παναγιώτη Μάρκου (19 πόντοι, 4/4 βολές, 3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ήταν ένα ακόμη συναρπαστικό παιχνίδι αυτό που έγινε στο Λευκόθεο, που προστέθηκε σε μιαν μακρά αλυσίδα, των όσων προηγούμενων, που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Παιχνίδι που εξελίχθηκε σε γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημα, με την ΠΑΕΕΚ να αποκτά ένα αρχικό προβάδισμα με 5-0. Αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ έδειξε αντίδραση και βρίσκοντας λύσεις, κατάφερε να εξανεμίσει το αρχικό προβάδισμα της αντιπάλου της και όλα αυτά σε ένα συνεχόμενο γρήγορο ρυθμό, τη στιγμή που το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο, εικόνα που διατηρήθηκε ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου.

Στο τέλος της, η ΑΕΛ απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων, με το σκορ στο 28-23.

Στο +11, ανέβασε τη διαφορά η ΑΕΛ κατά τις αρχές της 2ης περιόδου, όταν προηγήθηκε με 34-23. Στη συνέχεια όμως, η ΠΑΕΕΚ δείχνοντας αντίδραση, με 6-0 σερί, μείωσε σε 34-29, σε ένα παιχνίδι που όσο περνούσε η ώρα, γινόταν και πιο ενδιαφέρον.

Στη συνέχεια όμως η ΑΕΛ, διατηρούσε ένα συνεχόμενο προβάδισμα, χάριν στο σκοράρισμα των Mc Clure, Μάρκου, αλλά μέσα από τις αντίστοιχες λύσεις που εύρισκε η ΠΑΕΕΚ (Ikpe, Sunders) μείωσε σε 46-44, λίγο πριν το 20`, ενώ με το τέλος της 2ης περιόδου η ΑΕΛ προηγήθηκε με 48-45.

Σε πιο αργό ρυθμό, σε σχέση με τις πρώτες δυο περιόδους, εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά σημεία της 3ης. Στο 24`, η ΑΕΛ προηγήθηκε με 54-47.

Η ΑΕΛ εξακολουθούσε και στη συνέχεια να συντηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά η ΠΑΕΕΚ παρέμενε σε κοντινή απόσταση από την αντίπαλο της, τη στιγμή πάντως που και ο Makuoi, έδινε σκορ στους φιλοξενούμενους.

Με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 69-60.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου η ΑΕΛ προηγήθηκε με 71-60, αλλά η ΠΑΕΕΚ μείωσε άμεσα σε 71-69 με τρία συνεχόμενα τρίποντα, λίγο πριν το 33` και έτσι το παιχνίδι απέκτησε αρκετό ενδιαφέρον.

Ωστόσο η ΑΕΛ με ένα δικό της σερί που έφθασε στο 6-0, άνοιξε τη διαφορά στο +10 (79-69) κάτι που συνέβη λίγο πριν το 38` και πλέον, ήταν και το χρονόμετρο, σύμμαχος της.

Αλλά η ΠΑΕΕΚ συνέχισε να παλεύει για να φθάσει στην ανατροπή και στο 39`13’’ μείωσε σε 81-79 και λίγο μετά σε 83-81, αλλά τελικά, χάριν στην ευστοχία των παικτών της ΑΕΛ από τη γραμμή των βολών, η ΑΕΛ πήρε τη νίκη με 86-81.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-28, 45-48, 60-69, 81-86.

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 26 (3), Day 14 (3), Sunders 14 (4), Ανδρέου 4, Ιερωνυμίδης 14 (2), Παφίτης 6 (2), Βασιλείου 3, Γαβριήλ.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Mc Clure 21 (4), Shepherd 11 (1), Χριστοφίδης 2, Flowers 6 (1), Γεωργίου 2, Μάρκου 19 (3), Μύθιλλος 7 (1), Αρμακόλας 2, Μονιάτης, Makuoi 16.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση