Νικητής ο Απόλλωνας ενάντια στη Ε.Ν. Παραλιμνίου

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου πέτυχε ο Απόλλωνας, που στο γήπεδο του επικράτησε με 88-75, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον Απόλλων στο πρωτάθλημα, με την ομάδα της Λεμεσού να είχε ρεπό την 1η αγωνιστική. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης με 18 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασσίστ). Πολύ καλή εμφάνιση εκ μέρους του Απόλλωνα είχαν επίσης οι Μάλικ Χάινς με 21 πόντους (6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Ονρ Τζάξον με 18 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Από την ΕΝΠ ξεχώρισε ο Ίσμαϊλ Χόλις με 31 πόντους (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο Απόλλων μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 7’ ήταν μπροστά στο σκορ με 25-11, ωστόσο στο επόμενο τρίλεπτο η ΕΝΠ ήταν ανεβασμένη και μείωσε σε 27-21. Οι γηπεδούχοι είχαν ελαφριά υπεροχή και στην β’ περίοδο, όπου στο 15’ προηγούνταν με 40-29. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη να προηγείται με +10 (52-42).

Η ΕΝΠ μπήκε με όρεξη στο γ’ δεκάλεπτο και μέχρι το 25’ μείωσε στους πέντε την διαφορά (59-54), με τους «γαλάζιους» ωστόσο να καταφέρνουν μέχρι το τέλος της περιόδου να φέρουν την διαφορά στους εννέα (67-58). Στο 34’ ο Απόλλωνας ήταν μπροστά με 78-66, ενώ στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη με πέντε πόντους από τον Γουίλιαμς μείωσε σε 78-71. Ο Απόλλων μέχρι το 38’ απάντησε με έξι πόντους (τέσσερις ο Τξάξον, δύο ο Ηλιάδης) φέρνοντας το σκορ στο 84-71. Με το φινάλε του αγώνα οι «γαλάζιοι» επικράτησαν με 88-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 52-42, 67-58, 88-75