Μπάσκετ: Νίκη χωρίς αντίκρισμα για τον Απόλλωνα

Στα ημιτελικά ως τρίτη στην βαθμολογία η ΕΝΠ

Ο Απόλλωνας Century 21 αναδείχθηκε νικητής απέναντι στην ΕΑΣ Ομόνοια με σκορ 82-67, σε παιχνίδι που έγινε στη Λεμεσό στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η νίκη δεν είχε σημασία για τους «γαλάζιους», καθώς μετά την νίκη του ΑΠΟΕΛ επί του Κεραυνού στη Λευκωσία, ο Απόλλων τερμάτισε στην 5η θέση και έμεινε εκτός play offs. Στην 6η θέση ολοκλήρωσε την φετινή της παρουσία η Ομόνοια.

Κορυφαίος του αγώνα για τους «γαλάζιους» ήταν ο Φίλιππος Τίγκας με 23 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετική εμφάνιση για τους Φίλιπ Χένρι (26 πόντοι, 1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Μάριο Γεωργίου (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 26-19 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε το προβάδισμα του και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν στο 44-38. Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στην γ’ περίοδο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 63-57, ενώ με το τέλος του αγώνα έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 82-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 44-38, 63-57, 82-67

Απόλλων Century 21 (Μάνος Μανουσέλης)

Γεωργίου 15, Μάρκου 5 (1), Τίγκας 23 (3), Εύζωνας 2, Χένρι 26 (1), Γκόρντον 2, Σέπος 9 (1), Ιωαννίδης.

ΕΑΣ Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης)

Γεωργακούδης, Γκάμπλ 22 (1), Πηλακούτας 6 (2), Κάφι 9, Τζακς 17, Χατζηλέρης, Καραγιάννης, Καραμπατάκης 5 (1), Πολυκάρπου, Στυλιανού 5 (1), Τρετιακόβ 3 (1).

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τη β’ φάση του πρωταθλήματος η Remedica ΕΝΠ κερδίζοντας με 78-70 την Πετρολίνα ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και πέρασε ως τρίτη στην ημιτελική φάση. Οι «κιτρινοπράσινοι» θυμίζουμε ότι είχαν εξασφαλίσει και μαθηματικά από προηγούμενη αγωνιστική ότι πάνε στην επόμενη φάση ως δεύτεροι στη βαθμολογία.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Ίνγκραμ με 27 πόντους (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου. Η Remedica ΕΝΠ με σερί οκτώ πόντων στο 6' βρέθηκε μπροστά με 16-9 μετά το λέι απ του Παπαδόπουλου, με την ΑΕΚ να πλησιάζει στον πόντο (20-19) στο 9'. Το καλάθι του Σολωμού έκανε το 22-19 ως αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου. Η ΑΕΚ έκανε ξεκίνημα με δύο τρίπονα του Σνάιντερ στο δεύτερο δεκάλεπτο στο 11' (22-25) και διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-40).

Στο 25' οι «βυσσινί» μετά από πέντε σερί πόντους του Ίνγκραμ πέρασαν ξανά μπροστά με 47-45, κρατώντας το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-53).

Στο 33'η ΑΕΚ με το τρίποντο του Παντελή μπήκε μπροστά (60-63), με την Ένωση να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο 35' με το λέι απ του Πυρίλλη (67-65) και εκ τότε κρατήθηκε μπροστά παίρνοντας εν τέλει το ροζ φύλλο με σκορ 78-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 36-40, 58-53, 78-70