Μπάσκετ: Βάφτηκε «γαλάζιο» το ντέρμπι!

Ο Απόλλωνας κέρδισε την ΑΕΚ

Την έκτη του νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε ο Απόλλωνας επικρατώντας της Πετρολίνα ΑΕΚ με 78-75, σε παιχνίδια για την 8η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ρίτσαρντ Ντόρσεϊ με 16 πόντους (13 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ, με τη μέγιστη διαφορά να καταγράφεται στο τέλος της περιόδου. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα με βολή του Σνάιντερ (15-16) μισό λεπτό πριν τη συμπλήρωση των δέκα λεπτών, με τον Απόλλωνα με δύο βολές του Άλλεν και δίποντο του Τίγκα να μπαίνει μπροστά με τρεις πόντους (19-16).

H AEK έκανε ξεκίνημα με σερί έξι πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας το 19-22, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 11 πόντων παίρνοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (30-22). Οι «γαλάζιοι» είχαν κεφάλι στο σκορ και με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τη διαφορά να είναι στους τέσσερις πόντους (36-32).

Στο 22' το τρίποντο του Σνάιντερ έφερε την ισοφάριση 37-37, με τη βολή του ίδιου παίκτη μισό λεπτό αργότερα να βάζει μπροστά τους «κιτρινοπράσινος» (37-38). Η ομάδα της Λεμεσού με δίποντο του Άλλεν και βολή του ιδίου να μπαίνει ξανά μπροστά (40-38). Το προβάδισμα εναλλασσόταν μεταξύ των δύο ομάδων, με το σκορ να είναι στο 54-55, μετά το τρίποντο του Τίγκα στο 28'. Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, τα καλάθια από τους Σνάιντερ και Σιζόπουλο έδωσαν διαφορά πέντε πόντων στην ΑΕΚ (54-59).

Με πέντε πόντους του Ντάβις στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου, η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά στους δέκα πόντους (54-64), με τους γηπεδούχους να φθάνουν στον έναν πόντο (72-73) τους φιλοξενουμένους ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της αναμέτρησης, ενώ ακολούθησε το λέι απ του Άλλεν που έβαλε μπροστά τους «γαλάζιους» (74-73) στο 39'.

H AEK πήρε ξανά προβάδισμα με τον Ντάβις, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει δύο καλάθια με τους Ντόρσεϊ και Ελευθερίου στο τελευταίο λεπτό και να παίρνει τη νίκη με 78-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-32, 54-59, 78-75