Πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ με νίκη επί της ΑΕΛ

MVP του αγώνα ο Μερκέλ Θιμποντό με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ

Με το διπλό έφυγε ο ΑΠΟΕΛ από τη Λεμεσό επικρατώντας με 81-67 της ΑΕΛ, και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League. MVP του αγώνα ο Μερκέλ Θιμποντό με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Προβάδισμα με 5-2 πήρε η ΑΕΛ στο 2’ με τον Πίγκραμ να πετυχαίνει τρίποντο, και ο Μονιάτης έκανε το 8-4 στο 4’, επίσης με τρίποντο.στο 5’ ο ΑΠΟΕΛ γύρισε το σκορ με 10-8 και το σκορ ήταν ισορροπημένο μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-17).

Στη δεύτερη περίοδο υπήρχαν εναλλαγές το σκορ με το παιχνίδι να είναι στα ίσα (21-21) στο 15’. Οι βολές του Πίγκραμ στο 18’ διαμόρφωσαν το 29-26. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 19’ και το ημίχρονο έληξε με το υπέρ του 32-29.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και μεγάλωσε τη διαφορά στο +7 στο 25 (40-33). Στο 27’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 47-43 και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 48-54. Στην τελευταία περίοδο ο Πίγκραμ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 33’ (54-54), ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» Λευκωσίας μεγάλωσαν και πάλι τη διαφορά στο +7, με το λεϊ απ του Σιμιτζή στο 34’ (64-57). Ο ΑΠΟΕΛ έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το τέλος , παίρνοντας την πρόκριση με

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 29-32, 48-54, 67-81