Πορτοκαλί το πρώτο ντέρμπι αιωνίων

Πρώτη νίκη για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Basket League

Ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, γεμάτο πάθος βρήκε τους «γαλαζοκίτρινους» νικητές με 82-74.

Το τελικό σκορ βέβαια δεν δείχνει την ανταγωνιστικότητα του παιχνιδιού. Αν κάποιος όμως δώσει σημασία στα δεκάλεπτα θα κατανοήσει ότι όντως ήταν ένα ντέρμπι.

Οι Κούνας, Γκάρεντ και Τέντι έκαναν την διαφορά για τους γηπεδούχους. Κορυφαίος για την Ομόνοια και πρώτος σκόρερ του ντέρμπι ο Μπριτ με 29 πόντους.

Από την άλλη πλευρά πρώτοι σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ οι Βασίλης Κούνας και Τέντι Λάρον με 17. Ο Τέντι μάζεψε 15 ριμπάουντ.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα:

19-18, 41-37, 68-56

Εικόνα ματς:

Με την λήξη της πρώτης περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 41-37. Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15’ δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων (34-24), ωστόσο οι «πράσινοι» μείωσαν στους τέσσερις την διαφορά στο ημίχρονο (41-37).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στην γ’ περίοδο και έως το 26’ ήταν μπροστά στο σκορ με +19 (61-42).Η Ομόνοια μείωσε στην συνέχεια την διαφορά, με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 68-56 στο τέλος της περιόδου.

Ισορροπημένο ήταν και στη συνέχεια το παιχνίδι, όπου στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 74-60.

Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου πάλεψε το παιχνίδι στο τέλος και κατάφερε να μειώσει σε 82-74.