Πολύ σκληρός για να… πεθάνει o ΑΠΟΕΛ

Έριξε κατοστάρα στον Απόλλωνα με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο

Κάνοντας την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΑΠΟΕΛ πήρε την έβδομη του νίκη, κερδίζοντας στο Λευκόθεο τον Απόλλων Century 21 με 100-94, στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής για την κανονική διάρκεια της ΟΠΑΠ Basket League.

Οι «γαλαζοκίτρινοι», μετά από 15 αγώνες, έφθασαν τους 22 βαθμούς και είναι στην πέμπτη θέση, ενώ οι «γαλάζιοι», έχοντας δώσει 16 παιχνίδια, με 27 βαθμούς είναι στο τρίτο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στέφανος Ηλιάδης, ο οποίος έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ο καλαθοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ πέτυχε 29 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Στο 2' με τρίποντο του Μάρκου ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα έξι πόντων (2-8), με τον ΑΠΟΕΛ να πλησιάζει, ένα λεπτό αργότερα, με καλάθια των Ιερωνυμίδη και Γκίλμπερτ (6-8). Ακολούθησε σερί 11 πόντων για τους φιλοξενούμενους και η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό στο 5' (6-19). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με πέντε πόντους για λογαριασμό του ΑΠΟΕΛ, με λέι απ του Κούνα και τρίποντο Γκίλμπερτ, κι έτσι η διαφορά μειώθηκε στους τρεις (21-24).

Η ομάδα της Λεμεσού σταδιακά στο δεύτερο δεκάλεπτο άνοιξε ξανά την ψαλίδα του σκορ. Στο 15' το τρίποντο του Μάρκου έδωσε προβάδισμα 12 πόντων στους «γαλάζιους» (35-47), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μειώθηκε κατά δύο, με τον Απόλλωνα να είναι μπροστά με 57-47.

Mέχρι το 25' ο Απόλλωνας είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό (60-72), με τον ΑΠΟΕΛ να φτιάχνει σερί επτά πόντων και στο 26' μείωσε σε 72-67. Μισό λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν ακόμη πιο κοντά (75-77), με την περίοδο να κλείνει με βολή του Ντόρσεϊ που έκανε το 78-75 για τον Απόλλωνα.

Το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο συγκλονιστικό στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στο 34' ο ΑΠΟΕΛ με λέι απ του Γκίλμπερτ πέτυχε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 89-88, ενώ στο 36' μετά από τρίποντο του Ηλιάδη και δίποντο του Νόρφλιτ είχε προβάδισμα πέντε πόντων (95-90). H ομάδα της Λευκωσίας κρατήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Ηλιάδη να πετυχαίνει τους πέντε τελευταίους πόντους και ο ΑΠΟΕΛ πήρε το ροζ φύλλο με 100-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 47-57, 75-78, 100-94