Νικηφόρα πρεμιέρα στο Παραλίμνι

Το πάλεψε το ΑΠΟΕΛ αλλά έμεινε από δυνάμεις

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα πήρε η Ένωση κερδίζοντας στην έδρα της, μπροστά σε περισσότερους από 300 φίλους της, τον ΑΠΟΕΛ με 77-63, στην πρεμιέρα της νέας σεζόν της ΟΠΑΠ Βasket League, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο.

Η ομάδα της Λευκωσίας έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (14-18), ενώ έφθασε τη διαφορά στους 11 πόντους, 03:17 πριν από την ανάπαυλα. Η ομάδα του Παραλιμνίου, όμως, επέστρεψε δυναμικά και πήγε στα αποδυτήρια με μόνο ένα πόντο πίσω στο σκορ (33-34).

Οι βυσσινί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο δεκάλεπτο ανατρέποντας το σκορ και δημιουργώντας διαφορά δέκα πόντων στο 24’, ενώ στο τέλος της περιόδου προηγούνταν με έξι πόντους (55-49). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά προς την πλευρά της Ένωσης που άνοιξε τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους, 2:55 πριν από το τελικό σφύριγμα. Τελικά, οι βυσσινί πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 77-63.

Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Άντονι Ντάρχαμ με 18 πόντους (3 τρίποντα, 2 ασίστ, 8 ριμπάουντ)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 33-34, 55-49, 77-63

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Μιχάλης Κακιούζης): Παπαδόπουλος 5 (1), Μπλάκσεαρ 4, Χόλις 18 (3), Ντάρχαμ 18 (3), Ουίλιαμς 19 (5), Σολωμού, Σέπος, Χαραλάμπους, Ίνγκραμ 13 (10, Γουρουνιάς, Ζαρτιλάς

ΑΠΟΕΛ (Κρις Χουγκάζ): Κοιλαράς, Κούνας 8 (2), Πυρίλλης 7, Κάρσον 14, Εμπόγιο 17 (3), Παναγιώτου 3 (1), Γιανναράς, Κωνσταντίνου 14 (1)